Hrvatska među zemljama s najvećim padom industrijske proizvodnje

Hrvatska među zemljama s najvećim padom industrijske proizvodnje

Najveći rast industrijske proizvodnje na mjesečnoj razini bilježile su Litva i Malta, obje za po 1,8 posto. Slijedi Latvija s rastom proizvodnje za 1,5 posto.

Hrvatska se u lipnju svrstala u skupinu zemalja Europske unije s najizrazitijim padom industrijske proizvodnje na godišnjoj razini, gotovo trostruko većim od pada na razini Unije, pokazali su u srijedu objavljeni podaci europskog statističkog ureda.

Na razini 28-članog EU-a sezonski i kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja u lipnju je pala za 1,9 posto u odnosu na isto razdoblje lani, izračunali su u Eurostatu.

U svibnju je prema revidiranim Eurostatovim podacima gotovo stagnirala.

U eurozoni je industrijska proizvodnja u lipnju smanjena 2,6 posto u odnosu na godinu ranije. U prethodnom je mjesecu prema revidiranim Eurostatovim podacima pala 0,8 posto.

Najveći je pad proizvodnje na godišnjoj razini među zemljama EU-a bilježila Njemačka, za 6,2 posto. Slijede Hrvatska i Portugal s padom proizvodnje za 5,6 posto.

U svibnju industrijska je proizvodnja u Hrvatskoj gotovo stagnirala u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec.

Najveći je rast proizvodnje bilježila je Estonija, za 7,4 posto. Slijede Latvija sa 4,4 posto, te Danska i Mađarska, sa 4,2 odnosno 4,1 posto.

Prema kategoriji proizvoda najviše je u EU i eurozoni smanjena proizvodnja kapitalnih dobara, za 3,7 posto u EU, te 4,4 posto u eurozoni.

Zamjetnije je porasla samo proizvodnja energenata, za 0,6 posto u EU, pokazuje Eurostatovo izvješće.

Snažan pad proizvodnje na mjesečnoj razini

U EU je sezonski prilagođena industrijska proizvodnja u lipnju na mjesečnoj razini pala 1,5 posto, najsnažnije u nešto više od tri godine. U svibnju porasla je prema revidiranim podacima 0,9 posto.

Snažan pad proizvodnje zabilježen je i u eurozoni, za 1,6 posto u odnosu na prethodni mjesec kada je prema revidiranim podacima porasla 0,8 posto. Lipanjski je pad također najsnažniji u nešto više od tri godine.


Cijeli članak dostupan na: poslovni.hr

Srijeda, 14.08.2019.