Hrvatska na 31. mjestu na svijetu po bogatstvu građana

Najbogatiji u svijetu u 2013. godini bili su građani Švicarske, SAD-a i Belgije mjereno neto financijskom imovinom po stanovniku, a Hrvatska je među 50-tak zemalja zauzela 31. mjesto, s prosječnom neto financijskom imovinom građana od 7.150 eura, pok

Najbogatiji u svijetu u 2013. godini bili su građani Švicarske, SAD-a i Belgije mjereno neto financijskom imovinom po stanovniku, a Hrvatska je među 50-tak zemalja zauzela 31. mjesto, s prosječnom neto financijskom imovinom građana od 7.150 eura, pokazuje izvješće o globalnom bogatstvu koje je danas objavio Allianz.

Izvješće analizira stanje imovine i duga privatnih kućanstava u više od 50 zemalja svijeta, a pokazuje da je globalna bruto financijska imovina privatnih kućanstava prošle godine porasla za 9,9 posto, što je najviša stopa rasta od 2003.

Iz Allianza pritom navode kako je jedan od glavnih čimbenika koji su 2013. potaknuli rast bio izniman rast na burzama u Japanu, SAD-u i Europi, pa je tako imovina u obliku vrijednosnica porasla za 16,5 posto, uslijed čega je ukupna globalna financijska imovina dosegnula rekordnu razinu od 118 bilijuna eura.

Analiza pokazuje i da istočna Europa, iako je kroz duže razdoblje jedna od najbrže rastućih regija svijeta, bilježi usporavanje stope rasta imovine u 2013. za gotovo jedan postotni bod, na 11,2 posto. Usporedbe radi, u zapadnoj Europi stopa rasta iznosila je 5,2 posto.

No, ako se gleda realni rast imovine odnosno rast umanjen za opću stopu inflacije, istočnoeuropska stopa rasta pada na 6 posto godišnje što je otprilike na razini rasta u Latinskoj Americi, koji je iznosio 5,5 posto, ali i znatno niže nego u Aziji, gdje je postignut rast od gotovo 10 posto godišnje, ističu u Allianzu.

Rast bruto financijske imovine prošle je godine u Hrvatskoj iznosio 5,4 posto, što je manje od regionalnog prosjeka. Imovina u policama osiguranja i mirovinskoj štednji ostvarila je najvišu stopu rasta od svih razreda imovine, od otprilike 12 posto. Bankovni depoziti porasli su pak za 4 posto.

Istodobno su obveze kućanstava smanjene u protekle dvije godine za 3 posto, iako je dug od 4.140 eura po stanovniku na kraju 2013. bio gotovo 24 posto viši od prosjeka svih istočnoeuropskih zemalja članica EU-a, navodi se u izvješću.

U regiji istočne Europe Hrvatska se po financijskoj imovini po stanovniku nalazi na četvrtom mjestu, iza Slovenije, Češke i Mađarske, dok je na globalnoj ljestvici na 31. mjestu.

Na prvom je mjestu Švicarska, s prosječnom neto financijskom imovinom po stanovniku u 2013. godinu od čak 146.540 eura, dok je prosjek za SAD iznosio 119.570 eura, a za Belgiju 78.300 eura.

Prosječna neto financijska imovina po stanovniku u Hrvatskoj lani je iznosila 7.150 eura, a prema mjerilima Allianzovog Izvješća o globalnom bogatstvu, to prosječnog stanovnika u Hrvatskoj svrstava u kategoriju srednje klase.

Pritom iz Allianza uočavaju da se u siromašnijim zemljama povećao broj stanovnika koji se ubrajaju u srednju klasu. Gotovo pola milijarde ljudi i gotovo 40 milijuna istočnih Europljana uspjelo se popeti do srednje klase globalnog bogatstva tijekom proteklih 13 godina, stoji u izvješću.

Vijest je preuzeta sa portala poslovni.hr

Srijeda, 24.09.2014. / poslovni.hr