Građevinari podigli plaće 9 do 17 posto, sindikati od ostalih tvrtki traže barem 8 posto više.
Hrvatska je od početka ove godine popravila svoju poziciju na rang listi država članica EU po visini minimalne plaće u 2025. te se s bruto plaćom od 970 eura popela na 13. od 22 mjesta i pretekla Maltu i Grčku.
Minimalna plaća u EU kreće se od od 551 eura bruto u Bugarskoj do 2638 eura mjesečno u Luksemburgu, s tim što Danska, Italija, Austrija, Finska i Švedska nemaju jednu minimalnu plaću propisanu od strane države već se minimalac dogovora kolektivnim pregovorima za svaku branšu zasebno.
Kako sve te zemlje imaju bolja primanja proizlazi da se Hrvatska prema visini minimalne plaće nalazi na 18. mjestu među 27 zemalja EU. Najveći broj članica EU, njih deset, ima minimalnu plaću od 800 do 970 eura, i tu listu sada predvodi Hrvatska, a slijede je Grčka, Malta, Estonija, Češka, Slovačka i Rumunjska.
Mađarski je minimalac 707 eura, a Bugarski 551. Gledaju li se zemlje kandidatkinje za EU, Moldavija ima samo 275 eura minimalne plaće, Albanija 408 eura dok je Srbija na 619 eura.
Upola sporije nego lani
Procjenjuje se da su u europodručju prosječne plaće lani rasle oko 4,5 posto, čime se nadoknađuje pad kupovne moći iz inflacijskog razdoblja. Ove se godine u europodručju očekuje prosječni rast plaća oko 3,5 posto, dok bi u Hrvatskoj bruto i neto plaće mogle rasti oko sedam posto, upola sporije nego lani, kada su povišice u javnom sektoru povukle prosječna primanja. U Hrvatskoj puno brže rastu plaće u državnom nego u privatnom sektoru, a tek treba vidjeti kakvu će politiku plaća u ovoj godini zauzeti privatni sektor.
Granski kolektivni ugovor graditeljstva, kojega su nedavno potpisali sindikat graditeljstva i poslodavci, od ovog mjeseca donosi 9 do 17 posto veće plaće u građevini i povišicu za sve tarifne skupine.
U graditeljstvu je najniža bruto plaća tisuću eura, a dogovorene povišice utjecat će na plaće svih 152 tisuće zaposlenih u građevini, jer se odlukom ministra rada odredbe tog granskog ugovora primjenjuje na sve zaposlene u branši. U prosincu je u graditeljstvu prosječna neto plaća bila 1096 eura.
Prosječna neto plaća 1366 eura
Prosječna neto plaća svih zaposlenih, isplaćena u prosincu, bila je 1366 eura, a usporedba s ranijim godinama pokazala je da su prosječna primanja u Hrvatskoj zaostajala 2,2 puta za prosjekom EU.
Moguće je da se ta razlika sad nešto smanjila jer su plaće u Hrvatskoj, slično kao i BDP, rasle brže nego u većini zapadnih članica, no sa različite osnovice. U zemljama poput Njemačke prosječne su neto plaće vjerojatno premašile tri tisuće eura, dok u Hrvatskoj samo deset posto najbolje plaćenih prima iznad 2125 eura neto.
Sindikati i poslodavci još pregovaraju o novim tarifama za djelatnosti trgovine, te turizma i ugostiteljstva u 2025. Četiri važeća granska kolektivna ugovora u graditeljstvu, trgovini, turizmu te drvoprerađivačkoj industriji pokrivaju oko pola milijuna zaposlenih, odnosno svakog drugog radnika zaposlenog u privatnom sektoru. Minimalnu je plaću lani primilo oko 95 tisuća zaposlenih.
Ovu i slične vijesti pronađite na poslovni.hr