Prosječni Hrvat misli da nije važno ono što znaš, već je presudno koga znaš, kada je riječ o pronalasku posla u državi, koja će se na kraju godine suočiti sa stopom nezaposlenosti od 17 posto, piše Business New Europe, prenoseći rezultate istraživanja austrijske agencije MindTake New Media Consulting.
Istraživanje provedeno na 700 ispitanika u listopadu ove godine jasno je pokazalo da su veze i poznanstva, a ne kvalifikacije, ono što ispitanici ocjenjuju ključnim za dobivanje posla u Hrvatskoj.
Čak 95 posto ispitanika ustvrdilo je da su obitelj i političke veze važni za osiguranje radnog mjesta, dok 50 posto smatra da su takve veze važnije i od stručnih kvalifikacija. Nadalje, istraživanje je pokazalo da su hrvatski poslodavci općepoznati po tome što diskriminiraju po spolu i dobi, a neki ispitanici smatraju da su njihovi nadređeni pristrani na štetu samohranih majki, ratnih veterana i pripadnika nacionalnih manjina.
Kao rezultat toga, više od polovice ispitanika spremno je emigrirati kako bi osigurali dobro radno mjesto. Svjetlana Veseli, direktorica istraživanja u agenciji MindTake, kaže da rezultati potvrđuju alarmantnu razinu sumnjičavosti i nepovjerenja u poslodavce.
'Mlađi ljudi osjećaju da im nitko ne daje šansu, dok starije osobe osjećaju da ih se tretira kao dinosaure. Žene optužuju muškarce za šovinizam, muškarci smatraju da žene dobivaju posao zbog izgleda, majke se žale na predrasude, a seksualne i nacionalne manjine na diskriminaciju', kaže Veseli. 'Mnogi su ogorčeni jer se opetovano suočavaju s neskrivenim nepotizmom i korupcijom, što u velikoj mjeri ruši njihov entuzijazam i radnu motivaciju. Za mladu državu s mnogo teoretskog potencijala ovo su uistinu loše vijesti.'
Klaus Oberecker, izvršni direktor MindTakea, upozorava da ako hrvatski poslodavci ne povedu računa o navedenoj problematici, državi prijeti gubitak nekih od najtalentiranijih radnika. 'Ukoliko se s nepotizmom ne obračuna na najdirektniji način i ukoliko se trend ne promijeni, odljev mozgova čini se neminovnim', rekao je Oberecker. 'Najtalentiraniji i najvredniji Hrvati odselit će u inozemstvo i izgraditi sjajne karijere u Beču, Londonu i New Yorku, dok će privatni i državni sektor u Hrvatskoj uvenuti pod teretom neznanja, neučinkovitosti i samozadovoljstva.'