Hrvatska po ulaganjima u istraživanje i razvoj kaska za većinom članica EU, što će dugoročno odrediti budućnost njezina gospodarstva.
Zbog malih ulaganja u istraživanje i razvoj hrvatskom gospodarstvu prijeti daljnja erozija konkurentnosti i dugoročna stagnacija.
Prema podacima Eurostata, Hrvatska se po ulaganjima u istraživanje i razvoj, koja su u nas 2007. iznosila samo 0,81 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), nalazi pri dnu europske ljestvice.
Iza nas su samo Poljska, Slovačka, Bugarska i Rumunjska, dok ta izdvajanja u, primjerice, susjednoj Sloveniji dosežu 1,45 posto BDP-a. Hrvatska prilično kaska i za prosjekom Europske Unije, koja je za istraživanje i razvoj 2008. izdvajala 1,85 posto BDP-a.
Loša poslovna klima
Kao razloge malih ulaganja države i tvrtki u inovacije stručnjaci obično ističu nedovoljno razvijenu svijest društva. Inovacijama na ruku ne ide ni slaba obrazovna struktura, ali ni opća poslovna klima u zemlji, u kojoj problem nisu samo porezi, nego i provedba zakona.
- Mala ulaganja u inovacije na dulje će vrijeme odrediti našu budućnost jer će posljedica biti i niže stope rasta gospodarstva - kaže Goran Šaravanja, glavni ekonomist Zabe.
Male tvrtke kaskaju
Unatoč tome, posljednjih je godina, pokazalo je istraživanje koje je proveo DZS, došlo do rasta ulaganja. Oko dvije petine hrvatskih tvrtki, pokazuje istraživanje, u razdoblju od 2006. do 2008. ulagalo je u inovacije.
Najinovativnije su velike tvrtke, kojih gotovo tri četvrtine ulaže u razvoj, dok među srednjim poduzećima u inovacije ulaže otprilike pola poduzeća, a kod malih tek nešto više od trećine. Inovacijske su aktivnosti češće kod proizvodnih nego kod uslužnih tvrtki.
MANJAK INOVACIJE