Britanski poslovni centar Hrvatska (BBCC) uz podršku UK Trade & Investment i Britanskog veleposlanstva u Hrvatskoj, ugostio je Lynne Franks, vodeću britansku stručnjakinju za osnaživanje žena u poduzetništvu, uspješnu poduzetnicu i autoricu brojnih knjiga o temi osnaživanja žena na tržištu rada.
Lynne Franks osnivačica je programa za osnaživanje žena u poduzetništvu, SEED - Sustainable Enterprise and Empowerment Dynamics te autorica nekoliko knjiga, od kojih treba posebno napomenuti priručnike SEED o ženskom načinu stvaranja biznisa te GROW - priručnik za modernu ženu, koji se bave cjelovitim pogledom na izazove s kojima se susreću žene u današnjem društvu. Za sebe kaže kako tijekom posljednjih 18 godina radi na mnogim projektima u kojima sudjeluju žene i tim osnažuje moć i položaj žena.
Kakav je danas stvarni položaj žene kad su u pitanju vodeći položaji te može li se taj položaj promijeniti?
U stvarnosti je vrlo mali broj žena uistinu u vodstvu bilo da je riječ o politici, poslu ili bilo kojem drugom području života. Riječ je o promjeni koja se odvija vrlo sporo, ali barem se o tim promjenama počelo pričati. Postale su tema razgovora svugdje na svijetu gdje sam dosad bila i to je ono što je najvažnije. Sada moramo taj razgovor pretvoriti u akciju i učiniti to tako da ne budemo prijetnja muškarcima. Istodobno, moramo pokazati različitost vrijednosti i osobina muškaraca i žena te da smo i mi žene jednako vrijedne kao i muškarci. Iako je u pitanju vrlo spor proces, to bi nam svima trebao biti glavni izazov i zadatak.
Što žene mogu učiniti da dobiju više ekonomske i političke moći?
Mislim da žene trebaju biti angažiranije jedne s drugima u međusobnoj suradnji. Moramo djelovati kao povezana kritična masa koja se mora slušati, neovisno o tome radi li se o glasovanju, tome kako ćemo trošiti naš novac, načinima na koji ćemo biti potrošačice ili ako odlučimo biti poduzetnice. Mi žene trebamo raditi zajedno i međusobno se povezivati i surađivati. Vrlo je važno za žene da bude dio grupe bilo da je mala skupina, on-line grupa, lokalna ili susjedska inicijativa. Nebitno je kakva je povezanost i grupa u pitanju, važno je biti povezane jedne s drugima i da se držimo zajedno bez obzira na probleme oko nas. Osim toga, u tim situacijama se otpušta oksitocin, hormon važan za našu dobrobiti i zdravlje. Znanstveno je dokazano da se otpušta više oksitocina kada smo zajedno ili kada smo s malom djecom ili životinjama. I muškarci imaju taj hormon u tijelu, ali u daleko manjim količinama jer ga balans testosterona suzbija. Oksitocin je razlog zašto žene kada su zajedno grade odnose, povezuju se, druže i izražavaju svoje osjećaje. Osim toga taj hormon nas čini zdravijima, a ako smo zdravije automatski smo i snažnije.
Cijelu vijest možete pročitati na portalu poslovni.hr