Iako Brodosplit ne može do novih 2600 radnika, država i dalje ne dopušta strance

Debeljak Mrsiću odgovara da na burzi sigurno ima i onih koji bi radili kod njega za puno manje novca.

Ni treću godinu zaredom ministar rada Mirando Mrsić ne dopušta uvoz radnika iz inozemstva za poslove u brodogradilištima.

Najveći broj radnika i za 2015. iz tog resora opet je tražio splitski škver, čak njih 2600, ali Ministarstvo rada smatra da na hrvatskoj burzi ima dovoljno radnika koji mogu raditi u brodogradilištima te da ne treba otvrati vrata zapošljavanju stranaca. Ukupno je, naime, odobreno zapošljavanje 1730 stranaca u 2015., najmanje u posljednjih deset godina, s tim da se od toga čak 1500 odnosi na radnike kojima će tek biti produljene dozvole, dok su nova zapošljavanja svedena na minimalnih 215 radnika u sedam djelatnosti, najviše u turizmu. Prijašnjih  godina ukupna kvota dosezala je i prelazila osam tisuća, a u brodogradnji se do prije nekoliko godina uvozilo i po 1700 novih stranih radnika u godini.

188radnika

zaposlili su u 2014.

Iz Brodosplita, pak, do kraja siječnja imaju otvoren natječaj za prijam 2598 novih radnika. Trenutno ih u škveru radi 2413, no, ističe glasnogovornik Josip Jurišić, potrebe za novima u pojedinim zanimanjima dosežu i po nekoliko stotina. Riječ je o specifičnim kvalifikacijama, a nasuprot obrazloženju Ministarstva rada i Vlade, da se Brodosplitov prijedlog radnih dozvola odbija zbog registriranih 3218 nezaposlenih u tim zanimanjima, iz Brodosplita odgovaraju da je razlog zahtjeva za kvotom i bio taj što postojeći nezaposleni s burze ili ne žele prihvatiti posao u Splitu ili ne prolaze njihovu selekciju. Za kvote su prijave podnosili i drugi škverovi, no Brodosplit je, kao i prethodne dvije godine, iskazao najveću potrebu.

Zbog odbijanja, kaže Jurišić, za neke poslove nisu sklopili ugovore jer nisu mogli jamčiti isporuku. "Na kraju 2014. imali smo 188 radnika više nego 2013., a tijekom godine imali smo stopu ulazne fluktuacije 25,26% i izlazne 17,46%, što pokazuje koliko smo truda uložili u pronalazak dobrog kadra. Ovakav pristup nas košta puno, a unaprijed znamo da u Hrvatskoj, na žalost, nema dovoljno onih koju su spremni raditi u Splitu i imaju stvarnu stručnu podlogu za svoju kvalifikaciju", ističe Jurišić. No, u Ministarstvu rada smatraju da domaćih radnika koji mogu zadovoljiti njihove potrebe ima dovoljno, ali ih treba platiti kako ne bi odlazili u druge zemlje. Iz Brodosplita odgovaraju da je prosječna bruto plaća njihovih radnika 9200 kuna.

"Pretpostavljamo da ima i nezaposlenih koji bi radili u Ministarstvu za manje plaće od sadašnjih, ali im ne daju priliku. Lako je ne misliti na trošak kad netko drugi to treba zaraditi na otvorenom tržištu", kaže Jurišić. Zaključuje da se ne treba bojati uvoza radne snage, posebice kad je riječ o poslovima na određeno. Hrvatska bi, smatraju u splitskom škveru, trebala učiti na primjeru brodogradilišta i tvrtki u inozemstvu u koje odlaze naši kvalificirani radnici. Upravo zbog njih  mogu prihvaćati velike poslove. Uvoznim kvotama priskače se u pomoć kad nedostaje domaćih radnika, no, slažu se i u Brodosoplitu, dugoročno se to pitanje rješava prekvalifikacijama onih sa sklonošću za tehnička zanimanja i voljom za ove poslove. 

Koga traže?

Zanimanje - broj radnika
rezač - 145
ravnač - 64
brusač - 164 
brodomonter - 385
zavarivač - 613
bravar - brodocjevar - 228
brodotesar - skelar -  115
strojomonter - 61
cjevar - 237
električar - 181
kovač - 10
stolar - 97
bojadiser/antikorozist - 134
izolater - 164

Vijest je preuzeta sa portala poslovni.hr

Utorak, 27.01.2015. / poslovni.hr