Svi sudionici u lancu opskrbe hranom okreću se prema poljoprivrednim proizvođačima i osiguravaju otkup poljoprivrednih proizvoda, a od države očekuju da im u svemu tome pomogne.
Stručnjaci Smartera, konzultantske tvrtke specijalizirane za poljoprivredno-prehrambeni sektor, napravili su analizu i prema dostupnim informacijama došli do podatka da je preko vaučera u 2019. godini radilo 14.190 sezonaca u poljoprivredi, za 1530 poslodavca.
Početkom godine donesena je Odluka o najnižem dnevnom iznosu plaće sezonskog radnika u poljoprivredi za 2020. kojom je propisan najniži dnevni iznos neto plaće, piše Jutarnji list. Za 2020., nakon obračuna i obustave poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak, ona iznosi 93,25 kuna.
No, poslodavci isplaćuju sezonskim radnicima više iznose jer za navedeni "nitko neće raditi". Usporedbe radi, u EU je satnica sezoncima oko 10 eura po satu, uz sva sindikalna prava i davanja.
U Hrvatskoj je trenutačno 153.839 nezaposlenih, uz 20.409 novoprijavljenih u ožujku. Navedeni pokazatelji upućuju na to da na Zavodu za zapošljavanje imamo sasvim dovoljan bazen nezaposlenih osoba koje mogu obavljati poslove u poljoprivredi.
- HZZ bi mogao pokrenuti platformu ponude i potražnje za radnom snagom u poljoprivredi preko koje bi se svi oni koji mogu i žele, mogli prijaviti i raditi u sezoni koja dolazi. Slično kako je to nedavno napravila Francuska. - navode.
Ova kriza prilika je za zaokret u poljoprivredi i promjenu poslovnog modela koji trebamo znati iskoristiti, zaključuju.
Izvor: Jutarnji list