U Hrvatskoj će u sljedeće četiri godine doći do rasta zapošljavanja i osnivanja 200 novih poduzeća. U sljedeće četiri godine IT (informacijske tehnologije) sektor u Hrvatskoj utjecat će na stvaranje gotovo 200 novih tvrtki i 6000 novih radnih mjesta, navodi se u rezultatima globalnog istraživanja International Data Corporation (IDC), vodeće svjetske IT analitičke kuće, koja je mjerila doprinos i utjecaj informatičke industrije na lokalnu ekonomiju odnosno BDP.
Direktorica Microsofta Hrvatska Venesa Schütz kaže da je na globalnoj razini već jasno da se ulaganjem u IT inovacije stimulira gospodarski rast, čemu smo svjedoci u posljednjih 20 godina. IDC-ovo istraživanje pokazalo je koliko je Microsoftov ekosustav značajan za hrvatsko gospodarstvo, a daljnje inovacije i ulaganja u informacijske tehnologije pomoći će u pokretanju oporavka od trenutačne recesije.
Prema rezultatima istraživanja, u sljedeće četiri godine trebali bismo vidjeti znatan porast zapošljavanja u IT industriji i osnivanje niza novih poduzeća, što ćemo kao Microsoft svakako nastaviti poticati putem svojih Spark programa, poput BizSparka, te našeg uspješnog Inovacijskog centra u Varaždinu.
Viktor Marohnić, direktor tvrtke »Pet minuta« kaže da je ta tvrtka nastala kao rezultat Microsoftovog BizSpark programa. »To inicijalno partnerstvo s Microsoftom pomoglo nam je da napravimo i tržištu predstavimo svoje konkretne proizvode, u našem slučaju platformu ShoutEm i niz drugih rješenja. Činjenica da smo dio ovako dinamične i uspješne industrije, kakva je IT industrija, stvorila je nove prilike za našu tvrtku, a bez podrške ostvarene kroz program BizSpark vjerojatno ne bismo imali tako brz put do ponude konkretnih proizvoda na tržištu«, kaže Marohnić.
Denis Jašarević, izvršni direktor tvrtke Infinitas Grupa, također Microsoftovog partnera, kaže da je od osnivanja tvrtka Infinitas Grupa narasla s dva na 24 zaposlena u osam godina, a danas nam poslovanje temeljeno na Microsoftovoj platformi čini udjel od 60 posto.
Rezultati IDC-ova istraživanja o informatičkoj industriji u Hrvatskoj pokazuju da će potrošnja na IT-u doseći 6,4 milijarde kuna u 2009. te će rasti po stopi od 4,8 posto godišnje do 2013.
U 2009. lokalni partneri u Microsoftovom ekosustavu stvorit će za sebe više od 2,7 milijardi kuna prihoda. Da bi stvorili taj prihod, oni će uložiti oko 886 milijuna kuna u razvoj, marketing, edukaciju i prodaju. Uglavnom sve u Hrvatskoj.
Za svaku kunu prihoda koju će Microsoft stvoriti u Hrvatskoj u 2009., tvrtke u lokalnom ekosustavu stvorit će 12,34 kune prihoda.
Tvrtke u Microsoftovom ekosustavu trenutačno u Hrvatskoj zapošljavaju 6000 stručnjaka, a u organizacijama koje imaju IT odjele radi sljedećih 6000 zaposlenih. Ti zaposleni zajedno čine 46 posto svih zaposlenih u IT sektoru Hrvatske.
Podaci o zapošljavanju u IT industriji uključuju podatke o trenutačno zaposlenom broju ljudi u segmentima hardvera, softvera, usluga, u partnerskom kanalu, te među pojedincima koji održavaju IT resurse u organizacijama (poput programera, podrške i IT menadžera).
Telekomi ne dijele optimistične prognoze IDC-a
IT industrija u svijetu, pa tako i u nas, iznimno je dinamična i na hrvatskom tržištu rada trend zapošljavanja IT stručnjaka je pozitivan i u stalnom porastu. Primjerice, Vipnet ima oko tisuću zaposlenih s trendom laganog rasta u prethodnom razdoblju. Telekom industrija vidi ICT kao jedan od najvažnijih mehanizama za izlaz iz recesije, što je na konferenciji International Telecommunication Union (ITU) u Ženevi potvrdio glavni tajnik Ujedinjenih naroda Ban Ki-moon. ICT je dio rješenja, a ne problema. Voljeli bismo kad bismo mogli potvrditi optimistične prognoze IDC-a, ali za razliku od ostalih zemalja u Hrvatskoj, gdje se može očekivati daljnji pad IT potrošnje, telekomi ne dijele potpuno takav optimizam.