Sastalo se pet radnih skupina koje će projekt iznijeti u ranoj fazi razvoja profila svih standarda.
U sklopu IPA-e, komponente IV - Razvoj ljudskih potencijala, i to projekta "Daljnji razvoj Hrvatskoga kvalifikacijskog okvira (HKO)", organizirane su u srpnju uvodne radionicu za pojedine radne skupine, osnovane unutar projekta, čiji će zadatak biti izrada standarda kvalifikacije, odnosno standarda za pojedina zanimanja.
Stoga se sastalo pet radnih skupina, za koje se procijenilo da u ovoj vrlo ranoj fazi projekta mogu izraditi tako zahtjevan zadatak. Kako bi svaka od radnih skupina dobila potreban uvid u situaciju i u način na koji će se predložak, koji je usuglašen s HKO-om i MZOŠ-om, koristiti prilikom razvoja profila standarda kvalifikacija, održane se uvodne radionice na kojim se sustavno prikazao postupak izrade Hrvatskoga kvalifikacijskog okvira (HKO). Budući da članovi radnih skupina predstavljaju razne dionike koji posjeduju različita iskustva i znanje vezane za HKO, nužno je bilo u sklopu radionica pružiti osnovne informacije kako bi skupina mogla započeti s konkretnim radom na razvoju standarda koji će se temeljiti na istim pravilima. Uvodne radionice dale su opći pregled HKO-a i EKO-a (Europskoga kvalifikacijskog okvira), uloge HKO u cjeloživotnom učenju, mobilnosti radne snage i priznavanje postignuća, te mehanizama koje je HKO već osmislio i onih koji su još u postupku razvoja. Slijedio je osvrt na Priručnik o HKO-u i predložak za HKO koji predstavljaju referentne materijale u ovoj komponenti projekta. Europski kvalifikacijski okvir je instrument uspostave razina svih kvalifikacija ustrojen tako da djeluje kao sredstvo prepoznavanja i razumijevanja kvalifikacijskih sustava/okvira različitih zemalja. EKO ima dva osnovna cilja - poticati pokretljivost građana i olakšati cjeloživotno učenje građana. Najveća razlika između EKO i Bolonjskog procesa, na što EKO najviše podsjeća, jest što Bolonjski proces ima slične aktivnosti i ciljeve, ali samo na razini visokoškolskog obrazovanja, dok će se u okviru EKO-a i HKO-a obaviti posao za sve razine obrazovanja. EKO je na snazi od 2008. te su sve zemlje EU kao zemlje kandidatkinje te zemlje EFTE pozvane da svoje kvalifikacijske sustave ili okvire povežu s EKO-om tako da do 2012. svaku (novu) kvalifikaciju opišu mjerljivim pokazateljima odgovarajuće razine. Da je riječ o vrlo zahtjevnom poslu, govori podatak da će biti potrebno izraditi više tisuća standarda kvalifikacije, koliko se procjenjuje da ih ima u Hrvatskoj.
Radne skupine su najprije razmatrale dogovoren broj postojećih programa, a od svake radne skupine je zatraženo da izradi dva profila standarda kvalifikacija koje je priložio MZOŠ. Nastavak aktivnosti u sklopu projekta uslijedit će dvodnevnom radionicom u rujnu, listopadu ili studenom 2010. godine. Predstavnice HUP-a u pojedinim od pet radnih skupina koje su odabrane za sudjelovanje u ovoj fazi su Anny Brusić, direktorica Udruge malih i srednjih poduzetnika, i Jasminka Martinović, direktorica granskih udruga.