Značajni primjeri JPP-a u Hrvatskoj su više od 30 projekata izgradnje institucija i građevina od javnog interesa, tri projekta izgradnje sportskih dvorana te projekti koji se odnose na unapređenje urbane infrastrukture.
Jedan od izazova i ciljeva u nadolazećem razdoblju je osiguravanje snažnog i dugoročno održivog gospodarskog razvoja primjenom javnog-privatnog partnerstva (JPP) koji će uz višu razinu javnih usluga za stanovništvo omogućiti hrvatskom gospodarstvu veću konkurentnost te razvoj malog i srednjeg poduzetništva, istaknula je državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva Tajana Kesić-Šapić na regionalnoj konferenciji o koncesijama i javno-privatnom partnerstvu.
Javno-privatno partnerstvo u Hrvatskoj je u primjeni u različitim oblicima te je imalo značajnu ulogu u razvoju infrastrukturnih projekata te pružanju kvalitetnijih javnih usluga, kazala je.
Tako se primjerice zadnjih godina primjenjuju zahtjevniji modeli JPP-a, posebice u područjima kao što su obrazovanje i znanost, tehnološki razvojni centri, očuvanje prirodnog okoliša, stanogradnja, izgradnja objekata javne uprave, izgradnja sportske i urbane infrastrukture te razvoj zdravstva i socijalne skrbi.
Kao značajan primjer JPP-a u Hrvatskoj ističe se više od 30 projekata izgradnje institucija i građevina od javnog interesa (škole, državna uprava itd), zatim tri projekta izgradnje sportskih dvorana te projekti koji se odnose na unapređenje urbane infrastrukture, istaknula je Kesić-Šapić.
Paolo Berizzi iz delegacije Europske komisije (EK) kazao je kako je učinkovita provedba koncesija i modela JPP važan dio sustava javnih nabava te kako je u Hrvatskoj ostvaren dobar napredak na tom području.
Širi sustav javnih nabava trebao bi javnom i privatnom sektoru omogućiti niz gospodarskih prednosti kao što su pravna sigurnost, smanjenje korupcije, poticanje ulaganja, kazao je.
Privremeni ravnatelj Agencije za javno-privatno partnerstvo Kamilo Vrana istaknuo je kako je neosporno da uključivanje privatnog kapitala, znanja i vještina omogućava veći opseg investiranja i pružanje javnih usluga na višoj razini nego kad se financiranje ili izgradnja javne infrastrukture osigurava isključivo iz državnog proračuna.
Stoga je uočljiv povećan interes za projekte JPP. No za privlačenje ulagača i uspješnu provedbu projekata JPP-a preduvjet je stalna ponuda kvalitetnih projekata, kazao je Vrana.
Javno privatna-partnerstva okidač konkurentnosti i razvoja
Petak, 04.12.2009. / suvremena.hr