Najvažniji motiv za promjenom posla i dalje su financije
Svaki drugi zaposleni ispitanik ankete razmišlja svakodnevno o promjeni trenutnog posla. Kao i prošle godine, Hrvatima su i dalje najvažniji motivi za promjenom posla niske financije (21%) pa zatim loša atmosfera (17%) i nedostatak izazova/monotonija na poslu (15%). Osobama sa srednjom i višom stručnom spremom najvažniji je financijski motiv za promjenom radnog mjesta, dok je osobama s visokom stručnom spremom najvažniji motiv profesionalni razvoj i napredak. Iako je i muškarcima i ženama financijski motiv najvažniji, ženama je važna i dobra atmosfera na poslu, dok muškarci traže izazov na radnom mjestu.
Ukoliko ste prisiljeni smanjiti plaće zaposlenicima, može Vam pomoći podatak da im to možete nadomjestiti profesionalnim razvojem. Naime, 37% ispitanika pristalo bi na manje plaćen posao kada bi im pružao mogućnost profesionalnog razvoja, što je u skladu i s prošlogodišnjim rezultatima. Valja istaknuti da ipak 31% osoba s visokom stručnom spremom ne bi pristalo na manju plaću, kao niti 27% njih sa srednjom stručnom spremom niti 18% osoba više stručne spreme. Također, muškarci su u manjoj mjeri spremni prihvatiti manje plaćeni posao nego žene (66% muškaraca te 76% žena prihvatili bi manje plaćeni posao).
U odnosu na prošlogodišnje rezultate, možemo uočiti veću spremnost na preseljenje zbog bolje plaćenog posla: 2012. godine 76% ispitanika bilo je spremno na preseljenje, dok ih je ove godine čak 81%. Nadalje, muški su sudionici u većoj mjeri skloniji preseljenju (87%) nego žene (77%). Na temelju dobivenih rezultata možemo zaključiti da su mlađe osobe sklonije preseljenju zbog bolje plaćenog posla. 77% sudionika ankete smatra se kompetentnima u poznavanju stranog jezika za rad u inozemstvu, pri tomu se obrazovanije osobe u većoj mjeri smatraju kompetentnima u korištenju stranih jezika.
Dodatno obrazovanje i promjena posla
Iako je većina svjesna da bi im dodatno obrazovanje olakšalo pronalazak radnog mjesta, tek svaki treći ispitanik trenutno pohađa neki oblik edukacije. Najčešći oblik edukacija koje trenutno pohađaju stručne su edukacije pa zatim redom strani jezici, fakultetsko obrazovanje, različiti treninzi u području socijalnih vještina te informatički tečajevi.
99% ispitanika svjesno je da nije dobro mijenjati posao svake godine. Rezultati pokazuju da su prema promjeni posla otvorenije osobe s visokom stručnom spremom, dok čak 35% ispitanika sa srednjom stručnom spremom smatra da nije dobro mijenjati posao.
Uz trenutnu registriranu stopu nezaposlenosti za rujan od 19,1% (izvor: Hrvatski zavod za zapošljavanje) najviše zabrinjava podatak da se čak 41% zaposlenih ispitanika boji da bi mogli postati tehnološki višak unutar godine dana što zasigurno ne pomaže već ionako lošoj atmosferi na tržištu rada. Valja istaknuti kako se još uvijek veći broj zaposlenika osjeća sigurnije u javnom sektoru (njih 67% ne boji se gubitka posla) u odnosu na privatni sektor gdje je taj postotak niži (njih 57%).
Na temelju provedenog istraživanja možemo zaključiti kako su Hrvati u velikoj mjeri otvoreni za preseljenje zbog bolje plaćenog posla, a u odnosu na prošlogodišnje rezultate uočavamo i trend rasta. Iako je glavni motiv za promjenom posla još uvijek financijske prirode, ono što ohrabruje je da zaposlenici prepoznaju važnost profesionalnog razvoja. Interesantan je pokazatelj da se anketi odazvalo 67% žena i 33% muškaraca, pri čemu je na rukovodećim pozicijama 35% muškaraca, a žena 26%.
Tvrtka Jurković savjetovanje d.o.o. članica je međunarodne Talentor grupe te savjetodavna tvrtka u području upravljanja ljudskim resursima i posredovanju pri zapošljavanju. I ove smo godine proveli on-line anketu o spremnosti na promjenu radnog mjesta. Istraživanje je provedeno u suradnji s portalom posao.hr i Institutom za menadžment. Anketu je ispunilo 565 osoba, zaposlenih i nezaposlenih. Cilj ankete bio je istražiti spremnost na promjenu posla radno aktivne populacije, pod kojim uvjetima bi pristali na novo zaposlenje, koliko su mobilni pri promjeni posla te kako pritom percipiraju važnost obrazovanja pri zapošljavanju. Zanimljivo je bilo usporediti podatke s prošlom godinom. Zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u anketi.