RECEPT IZ DEŽELE

Lekcija našima: slovenski političari za službeno vozilo sami plaćaju 600 €

Nakon više od dvije godine mandata, Vlada je odlučila sebi i ostalim državnim dužnosnicima smanjiti plaće za šest posto.

Samo koji mjesec prije odbila je zakonsku inicijativu Hrvatskih laburista da se svim državnim dužnosnicima plaće smanje za 21 posto, nazvavši taj prijedlog neprihvatljivom demagogijom. Iritaciju javnosti nabavom skupocjenih audija od preko 600.000 kuna, ekipa iz Banskih dvora također je pokušala post festum ublažiti odricanjem od tih istih automobila, te donošenjem propisa o budućim nabavama službenih vozila niže cjenovne kategorije.

Naknadna pamet
U kojoj su mjeri potezi vlasti kojima se naknadno nastoji kontrolirati svjesno počinjena šteta licemjerni i kontraproduktivni? Pomažu li im imalo u peglanju narušenog imidža pred građanima ili kao psihološka proteza služe isključivo njima, kako bi se mogli i dalje samotitulirati uviđavnima i socijalno osjetljivima?

Politički analitičar Davor Gjenero smatra da im aktualna taktika odricanja od vlastitih ranijih odluka neće uroditi željenim plodom, jer je odveć demagoška i bez pokrića.

– Praksu naknadnog mijenjanja nepopularnih odluka često je prakticirao i Sanader kao premijer, no on bi usput redovito žrtvovao i neku nižerangiranu političku glavu. To u očima javnosti djeluje vjerodostojnije jer je makar jasan formalno odgovoran krivac, dok aktualno Vladino prenemaganje javnosti sugerira kako su svi pogriješili nehotice, što je u slučaju nabave više od 1500 skupih službenih vozila naprosto nemoguće povjerovati – upozorava Gjenero.

Po njegovu mišljenju, Vladina strategija uvjeravanja kako oni griješe isključivo nehotice, dok je HDZ bio puno maligniji i gori, nakon dvije godine vlasti više nema šanse da poluči ikakve efekte. Milanović, tvrdi Gjenero, gubi kontrolu nad procesima, a iz afera i javnih optužbi u kojima se utapa može isplivati jedino ako smogne hrabrosti za jako radikalne odluke.

U Mađarskoj je, primjerice, upravo na djelu velika operacija radikalnog smanjenja broja zastupničkih mjesta u tamošnjem parlamentu, sve u ime štednje. Mađarsku parlamentarnu vojsku će se gotovo prepoloviti: s gotovo 200 zastupnika spast će na oko stotinu.

– Ako znamo da i Slovenija ima sasvim funkcionalan parlament od samo 90 članova, slična inicijativa bi i u Hrvatskoj sigurno naišla na dobar odaziv i zajamčeno bi ekskulpirala Milanovića – procjenjuje Gjenero.

Proaktivna uloga
Kad je riječ o službenim automobilima, naš sugovornik također smatra da u traganju za...

Ostatak vijesti pročitajte ovdje.

Nedjelja, 23.02.2014. / Davor Krile, slobodnadalmacija.hr