Liječnike i medicinske sestre nakon studija čeka siguran posao
Onima koji biraju zanimanja ovo je, zapravo, vrijeme odluke: izbor srednje škole ili fakulteta uvelike im može odrediti budućnost.
Nažalost, mnogi svoje prvo zaposlenje ne dočekaju ni godinama po završetku školovanja.
To ne vrijedi za liječnike i medicinske sestre koji na posao čekaju tek nekoliko mjeseci. Razlog, Hrvatska ima golem manjak, pa bismo uskoro mogli i uvoziti liječnike i sestre.
Nakon dugogodišnjeg školovanja mlada liječnica Maja Pavlović na posao nije dugo čekala. Izbor zanimanja nije bio slučajan. "Kada pomogneš djetetu, kada vidiš sreću u očima roditelja i djeteta to te ispunjava", ističe ona.
S njom se slaže i iskusna kolegica medicinska sestra. "Mislim i danas nakon 39 godina radnog staža da je to najljepše, najplemenitije i najljepše zvanje koje može odabrati jedna ženska osoba", kaže Božena Javorović, medicinska sestra.
U Hrvatskoj trenutačno nedostaje oko 13 tisuća medicinskih sestara i oko tri i pol tisuće liječnika. "Ulaskom Hrvatske u EU pretpostavlja se da ćemo doživjeti odljev 10 do 15 posto liječnika, povrh ovog manjka koji sad imamo", ističe prof. dr. sc. Davor Miličić, dekan MFZ-a.
Posao čeka sve koji završe svoje škole i fakultete. Medicinske sestre čekaju do šest mjeseci na zaposlenje. Doktori medicine još manje, negdje do četiri mjeseca, ističu u HZZ-u.
Razlog manjka liječnika su i premale upisne kvote. Zagrebački medicinski fakultet do 2009. upisivao je svega 250 studenata. Sada je kvota podignuta na 300. Tim tempom - nedostatak nećemo pokrivati desetljećima.
"Ne možemo reći da je u Hrvatskoj nedostatak interesa za liječničko zanimanje, jer se na naš fakultet, konkretno u Zagrebu prijavljuje oko 1.000 pristupnika svake godine", kaže Miličić. Kvote, tvrdi akademik Miličić, ne mogu dodatno povisiti jer profesora ni sada nemaju dovoljno, a za zapošljavanje dodatnih nema novca. Ako odgovorni nešto ne učine, vrlo brzo - liječnike i medicinske sestre morat će uvoziti.
dnevnik.hr