'Fakultetski obrazovani došljaci najmanje su traženi i cijenjeni. Za poslove s fakultetom oni imaju svoje Kanađene. Mi, Balkanci, Indijci, Latini, Kinezi, Arapi i drugi dolazimo raditi one poslove za koje je prosječni Kanađin prekvalificiran. Mi smo njima svi jeftina radna snaga', priča 29-godišnja Šibenčanka Dora Žganjer o svom 18-mjesečnom boravku u Kanadi.
Dora je za portal Tris.com.hr otkrila jesu li točne priče da je kanada 'ledeni Eldorado' u kojem se može zaraditi i 120 kuna po satu, kako reklamiraju različite agencije.
Dori njena diploma Fakulteta političkih znanosti u Kanadi nije puno pomogla. U pokrajni Ontario, gdje je radila većinom ugostiteljske poslove, minimalac iznosi deset dolara ili 55 kuna.
"Na prvu se čini da je i to puno, ali s obzirom na troškove, nije baš tako. Konobarica dobije samo deset dolara po satu, ali tamo konobari rade za napojnice. Vozač kamiona, što je traženo zanimanje, može računati s nekih 30 dolara na sat. Razni majstori, bravari, strojari, pituri, zavarivači, monteri, keramičari… zarađuju 40 do 50 dolara na sat. Najbolje prolaze građevinari. Toronto je grad koji se zadnjih 30 godina izgrađuje. Gradilišta i skele su na svakom koraku. Građevinari iz Hrvatske tamo će ostati iznenađeni, imat će posla i dobro će zaraditi. Žene, međutim, mogu doći da budu konobarice, dadilje, čistačice i slično, što je puno manje plaćeno", kazala je Dora.
Zarađivala od 1.500 do 3.500 kanadskih dolara
Ona je u Torontu zarađivala 1.500 dolara u slabijim mjesecima, do 3.500 u boljima. Jedno vrijeme je radila tri posla paralelno, jedan posao preko tjedna, drugi vikendom, a treći povremeno, nakon radnog vremena. Za stanovanje je izdvajala 400 dolara, za prijevoz 150, mobitel 50, a za hranu, izlaske, odjeću i druge potrebe možda još 500 – 600 dolara.
"U početku je najgore. Moraš biti spreman na težak život i raditi najgore poslove. Svi moraju proći čišćenje, pranje i posluživanje. Može biti lakše jedino ako imaš struku koja je u datom momentu jako tražena i ako iz Hrvatske nađeš poslodavca koji će garantirati za tebe", ispričala je Dora, dodavši da je "i tako tri puta bolje nego u Hrvatskoj".
Ipak, upozorila je i da se tamo radi po deset sati na minus 20 stupnjeva Celzijusevih, da se živi samo za posao, da svi hrvatski emigranti cmizdre za Hrvatskom. "Teško mi je bilo kome što reći i savjetovati", kazala je Dora.
Diploma ne znači puno