Sve više gradova i općina na mjesečnoj bazi odlučuje pomagati svojim umirovljenicima, ne samo kroz jednokratne pomoći u obliku uskrsnica i božićnica. Iznosi takvih potpora simbolični su, ali i te kako značajni onima s malim mirovinama.
Javni poziv svim svojim umirovljenicima uputila je u siječnju i općina Mljet, javnim pozivom zbog odobravanja mjesečne potpore u 2020. godini. Svi umirovljenici čija je mirovina ili neko drugo mirovinsko primanje niže od 1.500 kuna, a nemaju drugih primanja, imaju pravo na redovitu mjesečnu potporu u visini od 100 kuna.
Na godišnjoj razini to je 1.200 kuna pa je jasno kako je ovakav oblik pomaganja starijim građanima iz lokalnog proračuna daleko učinkovitiji od jednokratnih pomoći u obliku božićnica ili uskrsnica, makar one iznosile i 500 kuna.
Nažalost, jedinice lokalne samouprave ne odnose se jednako prema umirovljenicima jer ih na pomaganje ništa ne obvezuje pa tako neki imaju redovne novčane pomoći, a drugi ne, i to samo temeljem mjesta stanovanja.
Novčane pomoći umirovljenicima redovno isplaćuje i Grad Zagreb. Svakog mjeseca na račune onih s primanjima manjim od 900 kuna sjeda 400 kuna, druga skupina do 1.200 kuna prima 300 kuna, a treća skupina po 200 kuna ako im je mirovina do 1.500 kuna.
Poziv umirovljenicima s primanjima do 3.000 kuna uputila je i ove godine Opatija pa će oni tako dobiti dvaput po 500 kuna. Grad im pritom i financira policu dopunskog zdravstvenog osiguranja.
Rijeka je ove godine povećala cenzuse i visine potpora pa tako umirovljenik čija mirovina iznosi do 1.000 kuna ostvaruje pravo na novčanu potporu u visini razlike iznosa do 1.200 kuna. Umirovljenik čija mirovina iznosi više od 1000 kuna, a manje od 1.400 kuna, ostvaruje pravo na mjesečnu novčanu pomoć u iznosu od 150 kuna.
Umag godišnju potporu isplaćuje dvaput godišnje u povodu blagdana Uskrsa i Božića. Tako 4.000 kuna dobivaju korisnici čiji su ukupni mjesečni prihodi jednaki ili manji od 1.000 kuna po članu umirovljeničkog kućanstva. Iznos od 2.500 kuna daje se korisnicima čiji ukupni mjesečni prihodi po članu iznose od 1.000 do 1.500 kuna, dok tisuću kuna dobivaju oni s primanjima do 2.000 kuna.
Split iz gradske blagajne isplaćuje po 300 kuna umirovljenicima s manje od 900 kuna, 250 onima s do 1.200 kuna, a po 200 za one s primanjima do 1.500 kuna. Stotinu kuna daje se za idući razred do 2.000 kuna.
Poreč umirovljenicima, bez obzira na cenzus, plaća pola premije dopunskog zdravstvenog osiguranja. Ostale pomoći su dodatak na mirovinu umirovljenicima s najnižim prihodima, sufinanciranje komunalne naknade i odvoza otpada, sufinanciranje smještaja stalnog i poludnevnog boravka u Domu za starije i nemoćne osobe Poreč, sufinanciranje ostalih programa u Domu za starije i nemoćne Poreč poput medicinske rekreacije i posudbe medicinskih pomagala, hospicija (skrbi u kući), te sufinanciranje rada udruga umirovljenika.
Mala općina Preko također isplaćuje mjesečne potpore od 100, odnosno 150 kuna za one s mirovinom do 1.500 kuna.
Ovakvih primjera ima još, no nažalost u većini gradova i općina umirovljenici koji teže žive ne dobivaju nikakve pomoći.
Članak je prenesen s portala mirovina.hr