Obećana zemlja

Mladi su očajni i smatraju da u Hrvatskoj nemaju što tražiti

Ovdje više doista nemamo što tražiti. Oboje smo godinama bez posla, živimo u kući naših roditelja i odlučni smo u namjeri da godine koja nam predstoje uljepšamo i učinimo boljima i sebi i svojoj djeci", kazala je Zorica koja uskoro seli u Kanadu.

Javnost bruji o novom hrvatskom iseljeničkom valu - trbuhom za kruhom kreće naraštaj od 18 do 35 godina. Takvoj stvarnosti svjedoče Facebook stranice i grupe poput "Mladi napustimo Hrvatsku", koja je u nešto više od mjesec dana skupila više od 42.000 lajkova, "Working Holiday in Canada" (for Croatians only), koja broji 4.000 članova, ili pak "International Experience Canada" koju je "lajkalo" 1.500 fejsbukovaca.

Otišli tjedan dana nakon vjenčanja
I priča o potrazi za boljim životom Slavonaca i Baranjaca posljednjih godinu dana uglavnom završava idejom o odlasku u Kanadu – "obećanu zemlju". Navodno je u posljednje vrijeme samo s područja Valpovštine odselilo više od 300 osoba. Najveći dio njih je s područja Belišća.

Među Belišćanima, koji su dosad već napustili svoj rodni grad je 25-godišnja Marija i njezin 24-godišnji suprug Dario, koji su samo tjedan dana nakon vjenčanja sjeli u avion i krenuli put Kanade.

Pomoć države
"Otada je prošlo pet mjeseci i oboje kažu da su zadovoljni životom na drugom kontinentu. Nakon dolaska u Kanadu, mjesec i pol dana živjeli su u prihvatnom centru, a sada žive u iznajmljenom stanu u kojem režije (stanarina i grijanje) iznose 530 dolara mjesečno, dok se struja još posebno plaća.

U međuvremenu su dobili i radnu dozvolu na rok od tri godine i sada si traže posao. Sve do tada, od države, kao par, primaju pomoć za uzdržavanje u visini od približno 1.000 eura mjesečno, dok obitelji s djecom dobivaju nešto više. Kažu da to za kanadske pojmove nije neka velika svota, ali može se preživjeti. No, iznos koji su dobili, morat će vratiti čim pronađu stalan posao", priča za Glas Slavonije Marijina majka Branka, koja dodaje da su cijeli proces pripreme za odlazak njih dvoje prošli u dva tjedna preko jedne osječke agencije.

Naglašava da su pritom bile važne brojne provjere i zahvaljujući čijim su rezultatu i dokazima da u Hrvatskoj za sobom ne ostavljaju nikakve "repove", bez problema ušli u novu državu i dobili radnu i boravišnu dozvolu. Oduševljeni su Montrealom gdje trenutačno žive, druže se s brojnim doseljenicima iz Hrvatske i međusobno si pomažu. Kažu da više ne razmišljaju o budućnosti u Hrvatskoj, nego isključivo u Kanadi.

Seli cijela obitelj
Istom se nada i 38-godišnja Valpovčanka Zorica, koja zajedno sa suprugom i dvoje djece od 14 i 11 godina, do kraja godine planira odseliti u Kanadu. Ona ne ide preko agencije, nego posredovanjem rođaka koji već 19 godina živi u Otawi. Tamo je kaže, mnogo manje naših ljudi nego u Montrealu, ali posla ima za sve koji žele raditi.

"Ovdje više doista nemamo što tražiti. Oboje smo godinama bez posla, živimo u kući naših roditelja i odlučni smo u namjeri da godine koja nam predstoje uljepšamo i učinimo boljima i sebi i svojoj djeci", kazala je Zorica.

Hrvatska je vrlo blizu brojci od 330 tisuća nezaposlenih, a prema podacima HZZ-a za rujan čak je 95.379 nezaposlenih mlađih od 24 godine.

Nedjelja, 28.10.2012. / net.hr