Sindikat je uspio isposlovati da se jasno odrede kriteriji za izvanredni otkaz državnim službenicima.
Zaposleni u državnim službama ipak neće dobivati otkaze po kratkom postupku kako je nedavno najavljivao ministar uprave Davorin Mlakar. Vlada je u subotu u saborsku proceduru poslala dorađen prijedlog izmjena Zakona o državnim službenicima, koji preciznije određuje kada će se službeniku moći uručiti izvanredni otkaz.
Kada su prije mjesec dana izmjene bile u prvom čitanju u Saboru, na noge su se digli matični sindikati, tražeći da se jasno odrede kriteriji za izvanredni otkaz, a ne da se službeniku može otkazati ugovor o radu u samo dva, tri mjeseca temeljem diskrecijske ocjene šefova.
Integritet građana
Ministarstvo uprave sada je ipak nabrojilo koje su to teške povrede službene dužnosti za brzopotezni otkaz: ako djelo ima obilježje korupcije, ako je nastala znatna šteta, ako su dovedeni u pitanje integritet građana i redovito izvršavanje poslova. Iako ostaje mogućnost da se otkaz uruči u samo nekoliko mjeseci - nakon dva pisana upozorenja - u Sindikatu državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN) pozdravljaju to što je Vlada u konačnici prihvatila dio sindikalnih prijedloga.
Time je oko 65.000 zaposlenih u državnoj službi zaštićenije od paušalnih otkaza. - Ipak smo uspjeli smanjiti štetu i moguće zloupotrebe koje su mogle nastupiti preširokim diskrecijskim ovlastima nadređenih - ističe Siniša Kuhar, glavni tajnik SDLSN-a.
Ocjenjivanje rada
U SDLSN-u odbijaju tvrdnje ministra Mlakara da po starome modelu ocjenjivanja rada nijedan državni službenik od 2005. nije dobio otkaz i da zato treba ubrzati postupke prema “neradnicima”.
- Možda nitko nije dobio otkaz na temelju dvije negativne ocjene u dvije godine, ali su otkazivani ugovori o radu temeljem odluke službeničkih sudova - poručio je Kuhar.