Neke zemlje Europske unije planiraju uvesti četverodnevni radni tjedan u sklopu svojih reformi tržišta rada. Istražili smo što o kraćem radnom tjednu misle i poslodavci i sindikati, ali i stručnjaci radnog i socijalnog prava. U načelu nitko nema ništa protiv, ali uz određene uvjete.
Jedan dan odmora više u tjednu za istu plaću? Neki bi vrlo rado umjesto pet radili četiri dana, piše N1.
“To bi bilo dobro, volio bih to”, kaže jedan građanin koji sada radi šest dana u tjednu. Dodaje da bi to dodatno slobodno vrijeme iskoristio za planinarenje i druženje s obitelji.
Drugima se javlja i zrno sumnje – hoće li biti jednako učinkoviti ako će raditi manje, kako iz pozicije nadređenog, tako i zaposlenika.
“Ako bi visina produktivnost ostala ista ili viša, naravno da se treba smanjiti na četiri dana ako može, ali mislim da je produktivnost i opstanak firme, radnih mjesta i standarda bitniji nego jedan slobodan dan više”, kaže građanin koji trenutno radi u informatičkoj firmi.
“Firma ima propis od 40 sati tjedno i to je tako. Ne bih se bunio da se rade četiri dana, ali bojim se da ne bi bili konkurenti”, dodao je drugi.
Smanjenje radnih dana i fonda sati ovisi o vrsti sektora, kao i tome odgovaraju li četiri radna dana i broj sati poslodavcu i zaposleniku. Nezavisni sindikat izdvaja prednosti poput manjeg oboljevanja ili veće motivacije za rad kao rezultat skraćivanja radnog tjedna, piše N1.
Ostatak članka pročitajte na poslovni.hr.