Rad za 1600 kuna mnogima je osigurao prvo radno iskustvo, ali je loš za starije radnike
Otkako je u listopadu 2011. zaživjela mjera poticanja zapošljavanja mladih za 1600 kuna, mnogi su podigli glas protiv ovakvog načina stjecanja iskustva za novake na tržištu rada.
Negativne su se konotacije javnošću pronosile u svim smjerovima. Od toga kako je degradirajuće da osobe sa završenim fakultetima rade za 1600 kuna, do prozivki za nepotizam kada je riječ o izboru osoba za stručno osposobljavanje u državnim institucijama. No jednu stranu ove priče kao da nitko ne vidi, a ipak o njoj svi pričaju - blokada tržišta rada za osobe u radnom odnosu koje što zbog obiteljskih prilika, što želje za napretkom u karijeri ili čak mobinga žele promijeniti radno mjesto.
Preskup pothvat
Upravo na taj problem upozorava Osječanka (37) koja iza sebe im 14 godina radna staža u istoj tvrtki gdje, kako kaže, svakodnevno radi isti, zatupljujući posao od kojega ne može pobjeći.
- Kada sam diplomirala ekonomiju, bilo sam presretna što sam se ubrzo zaposlila u administraciji tada uspješne lokalne tvrtke. Živjela sam s roditeljima, plaća je bila pristojna, dovoljna za izlaske, odjeću, putovanja, pa čak i za štednju. Vjerovala sam u svoje sposobnosti, mogućnost napretka, daljnjeg školovanja. No, evo, 14 godina poslije, radim isti posao koji sam radila i prve godine zaposlenja, a plaća mi je čak i nešto manja s obzirom na to da su nam na račun krize ukinuli sve beneficije. U međuvremenu sam se udala, imam dvoje djece, dva kredita, ni kod supruga u tvrtki nije situacija bajna... Želim promijeniti posao, ali iako posljednje dvije godine aktivno tražim novo radno mjesto, to se pokazuje nemogućim. Sva radna mjesta za koja sam kvalificirana i koja bih sa svojim iskustvom mogla raditi oglašavaju se uz oznaku 'stručno osposobljavanje'. Tu i tamo se i nađe neka privatna tvrtka koja zapošljava za pravo, pa pokušam, ali kada su u pitanju državne tvrtke, lokalna samouprava i njena pripadajuća poduzeća, stručno osposobljavanje je pravilo - priča razočarana Osječanka. Dodaje, raditi za 1600 kuna ne može si priuštiti jer bi to značilo smanjenje kućnog budžeta za gotovo 2000 kuna.
Cijelu vijest možete pročitati na linku.