Stiglo više neobvezujućih ponuda za Đuru Đaković, idućih deset dana šalju program restrukturiranja u Bruxelles.
Zbog koronavirusa obustavljena je i planirana privatizacija državnih poduzeća i nekretnina, no nakon formiranja nove Vlade ponovno kreću natječaji. Iz Centra za restrukturiranje i prodaju (CERP), koji je početkom godine dovršio prodaju trećeg paketa od ukupno 90 manjinskih udjela, čija je prodaja bila obveza iz akcijskog plana za pridruživanje europskom tečajnom mehanizmu, najavljuju da za jesen pripremaju prodaju dionica i udjela iz manjinskog portfelja, ali i da će do kraja godine biti spremna za privatizaciju tri tvrtke iz većinskog portfelja.
Za većince CERP planira pokrenuti postupke procjene vrijednosti, no, ne otkrivaju zasad i koje su to tvrtke na “dnevnom redu”. Trenutno prioritet u upravljanju portfeljem predstavljaju poduzeća koja su i prije koronakrize poslovala na rubu i koje su započele procese restrukturiranja, te su sada u fazi u kojoj je bio pulski brodograditelj Uljanik prije nešto više od godinu dana.
Najkrupniji takav slučaj je Đuro Đaković, za koji je upravo prošli tjedan istekao rok za predaju neobvezujućih ponuda. Još se drži poslovnom tajnom broj zaprimljenih ponuda, no kako se može doznati, interes je iskazalo više ulagača, i domaćih i inozemnih.
U tijeku je i ugovaranje druge tranše kredita iz paketa rescue-aid-a ukupno vrijednog 300 milijuna kuna, koji je Vlada odlučila suportirati u siječnju, a njegovu provedbu Europska komisija odobrila u svibnju. Ugovaranje tog kredita kod HBOR-a je u zadnjoj fazi.
Zahvaljujući prvom dijelu ove financijske injekcije deblokirani su računi Đure Đaković i omogućena plaćanja dobavljačima, a novom tranšom slavonskobrodski industrijalac osigurat će tekuću proizvodnju.
Sanacijski paket uvjetovao je i izradu dugoročnog programa restrukturiranja, čiju izradu je pomogao odabrani savjetnik PwC, a koji je prošli tjedan dostavljen Ministarstvu gospodarstva.
U tijeku su zadnja “uštimavanja” sa smjernicama EK o državnim potporama za sanaciju i restrukturiranje poduzetnika u teškoćama, a program koji će obuhvatiti stavljanje na noge Đure Đakovića u narednih pet godina bit će dostavljen u Bruxelles u narednih deset dana, u predviđenom roku.
U međuvremenu, zainteresirani ulagači koji su se javili na natječa dobit će pozve za dubinsko snimanje, s ciljem da se potkraj godine od njih prikupe obvezujuće ponude. Paralelno se priprema smanjenje temeljnog kapitala i čišćenje bilance.
Za 25. kolovoza sazvana je skupština dioničara Đure Đaković, na kojoj je predviđeno pojednostavljeno smanjenje temeljnog kapitala spajanjem dionica s 203 na 2 milijuna kuna. Time će se otvoriti put za dokapitalizaciju i daljnje restrukturiranje, a ulazak potencijalnog strateškog partnera trebao bi donijeti do 150 milijuna kuna novog kapitala.
Dok je za Đuru Đaković situacija i daljnji tijek procesa jasan, obućarska industrija Borovo još je daleko od dugoročnog rješenja. Vlada je više puta priskakala u pomoć jamstvima za kredite, svaki put najavljujući izradu programa restrukturiranja i dokapitalizaciju, bez koje tvrtka sada više neće moći nastaviti s radom.
Prema dostupnim informacijama, do kraja ovog tjedna NO Borova trebao bi odabrati savjetnika za izradu programa restrukturiranja, koji će u narednih pola godine također u daljnju proceduru prema EK. Prve su procjene da u trenutnim uvjetima tvrtka teško može privući privatne investitore, pa se očekuje da se vlastito učešće osigura kroz imovinu. No, kao i u slučaju Đure Đakovića, ni Borovo više ne može odugovlačiti s restrukturiranjem.
Inače, u uvjetima pandemije od ožujka do svibnja neke od prodavaonica tvrtka je morala zatvarati, došlo je i do otkazivanja narudžbi, a smanjeni obim poslovanja i prihoda pomogla im je nadoknaditi državna pomoć iz programa za očuvanje radnih mjesta, a tvrtka namjerava koristiti i potpore iz novog paketa koje su na raspolaganju gospodarstvenicima.
Zahvaljujući vladinim programima za očuvanje radnih mjesta štete korone pokrile su i druge proizvodne tvrtke iz većinskog portfelja CERP-a, koje su u redu za restrukturiranje i privatizaciju.
Tako je i Vjesnik posegnuo za pomoć u isplate plaća za svojih 200-njak radnika, a Orljava, požeški tekstilac, uz tu mjeru uspio je održati aktivnosti u pogonima zahvaljujući brzoj preorijentaciji na zaštitne maske.
No, sve tvrtke, pa tako i proizvođač radijatora Lipovica, imaju osjetan pad prihoda i narušenu likvidnost, te korigiraju poslovne planove za 2020. Agroduhan iz Slatine je također CERP izvijestio da se suočava u prvom dijelu godine s otežanom prodajom gotovih proizvoda na primarnom inozemnom tržištu, čime mu je ugroženo održavanje novčanog toka. Jedno od rijetkih poduzeća u državnom vlasništvu koje izvještava da mu je likvidnost zasad izvrsna i poslovanje neupitno je Luka Vukovar.
Članak u cijelosti pročitajte na portalu poslovni.hr