Na popisu 'poreznog raja' za investitore je i Hrvatska

Osim Hrvatske tu su se našle i Makedonija, Crna Gora...

Dok je porezna stopa u nekim zemljama razlog nesanice, u drugima je pak pravi mamac za otvaranje posla. Na nedavnom World Economic Forumu predstavljeno je globalno izvješće o konkurentnosti, kojoj doprinosi visina porezne stope za investitore, uglavnom kao svjedok gospodarske nadmoći neke zemlje.

Pri tome je logično da je niža porezna stopa pokazatelj boljeg gospodarskog stanja zemlje, što je ujedno i privlačno za nove investitore. Business Insider objašnjava da je porezna stopa zapravo definirana od strane Svjetske banke, a nabraja i zemlje s najnižim stopama u svijetu. Zanimljivo je što je među tim "povoljnim porezima za investitore" i Hrvatska, ali i još neke zemlje iz regije.

18. Hong Kong: 22.8 %, a poslovno okruženje s niskim porezom još od 1960-ih glasi kao jedno od najprivlačnijih mjesta za investitore.

17. Crna Gora: Sa stopom od 9 posto kojim u proračun doprinose tvrtke, jedna je od najpovoljnijih europskih zemalja po tom pitanju.

16. Kanada: 21 posto, a kanadska pokrajina Manitoba za male poduzetnike ima stopu od - nula posto.

15. Kambodža: Sa poduzetničkim doprinosom od 21 posto, ova zemlja privukla je ogromne inozemne investicije zadnjih dvadeset godina.

14. Namibija: Sa stopom od 20,7 posto, jedna je od samo dvije jedine afričke zemlje koje uživaju status na ovom popisu.

13. Armenija: Ona privlači investitore sa stopom od 20,4 posto, iako se zemlja i dalje bori s izazovima povećanja prihoda.

12. Luksemburg: Sa stopom od 20,2 posto Luksemburg je došao i u središte pozornosti nakon što su se prošle godine istraživački novinari raspisali o njihovim porezunim dogovorima s multinacionalnim kompanijama.

11. Hrvatska: 18,8 posto, a Business Insider piše kako smo "se pridružili Europskoj uniji i smanjili poreze na dobit tijekom 2013. godine".

10. Singapur: 18,4 posto, a s tako niskom poreznom stopom, poduzetnici iz cijelog svijeta odabiru Singapur kao bazu za azijske operacije.

9. Gruzija: 16,4 posto, a od kraja Sovjetskog saveza jedna je od zemalja koja je prihvatila niske stope poreza za poduzetnike.

7./8. mjesto dijele. Ujedinjeni arapski Emirati: 14,8 posto, a i dalje je na tek četvrtom mjestu u svojoj regiji, jer su okruženi zemljama sa niskim porezima za investitore, te Zambija s istom stopom.

6. Saudijska Arabija: 14,5 posto, a niske porezne stope omogućuju joj zavidne zalihe naftnog poslovanja.

5. Lesoto je jedna od najsiromašnijih afričkih zemalja, za razliku od ostalih zemalja s popisa, a porezna stopa za dobiti u investicijama je samo 13,6 posto.

4. Bahrain: Stopa od 13,5 posto u zemlji koja raspolaže sa znatno manje naftnih zaliha od ostalih u svojem susjedstvu.

3. Kuvajt: 12,8 posto plaćaju poduzetnici iz svoje dobiti.

2. Katar 11,3 posto, u zemlji iz naftom bogate regije.

1. Makedonija: Tako je, na prvom mjestu su Makedonci sa 7,4 posto poreza na dobit! No također im se i javni dug od 2008. godine udvostručo.

Vijest je preuzeta sa portala hr.n1info.com

Srijeda, 07.10.2015. / hr.n1info.com