Ponovni radni angažman umirovljenika donosi i mogućnost da im se odredi veća mirovina. Umirovljenik koji se zaposli na četiri sata dnevno može tražiti novi izračun mirovine nakon dvije godine takvog rada.
U proteklih godinu dana otkad je Vlada proširila radne mogućnosti umirovljenicima, mnogi su iskoristili tu priliku. U studenome prošle godine, prema podacima HZMO-a, bilo ih je 11.737. Krajem 2016. godine, primjerice, radilo je samo oko 2600 umirovljenika, godinu dana potom njih oko 3.500, a na kraju 2018. godine 4.600. Tko su umirovljenici voljni duže ostajati na tržištu rada, istražio je Jutarnji list.
Najviše je muških stručnjaka i znanstvenika
Većina njih su muškarci: 7.246 ili 62 posto ukupno zaposlenih. Gledano po zanimanjima, kako pokazuju statistički podaci HZMO-a za prvih 11 mjeseci, pruženu mogućnost najviše su iskoristili stručnjaci i znanstvenici, njih 2.282. To znači da gotovo svaki peti zaposleni umirovljenik je stručnjak ili znanstvenik.
Više interesa za rad imaju oni s bolje plaćenim pozicijama
Slijede inženjeri i tehničari (1.730), zatim čelnici, članovi i dužnosnici zakonodavnih i državnih tijela te direktori (1.729), a na četvrtom mjestu su uslužna i trgovačka zanimanja (1.383). Iz toga proizlazi da su za rad u mirovini najviše zainteresirani oni koji rade na bolje plaćenim pozicijama.
Ipak, kada se gledaju djelatnosti kojima se bave, na prvom mjestu je trgovina u kojoj je zaposleno oko 2.200 umirovljenika, na drugom mjestu je prerađivačka industrija s 1.500 umirovljenika, a više od tisuću ih je u građevinarstvu. Poslovima prijevoza i skladištenja bavi se njih oko 800, toliko ih radi i u zdravstvenoj zaštiti i socijalnoj skrbi, dok ih je u prosvjeti oko 400. Rad umirovljenika od četiri sata dnevno prvi je legalizirao bivši ministar rada Mirando Mrsić, ali samo za one koji su otišli u starosnu mirovinu, podsjeća Jutarnji.
Posebne pogodnosti za vojnike, policajce i deminere
Početkom prošle godine mogućnost zapošljavanja umirovljenika, uz zadržavanje mirovine, proširena je i na one koji su otišli u prijevremenu mirovinu. Tako je na kraju prošle godine bilo zaposleno 3.073 korisnika prijevremene mirovine, a 8.815 njih je u starosnoj mirovini.
Dodatna je pogodnost rezervirana za djelatne vojne osobe, policajce i radnike zaposlene na razminiranju koji mogu birati hoće li raditi do četiri sata dnevno uz zadržavanje pune mirovine, ili će se zaposliti na puno radno vrijeme uz 50 posto mirovine.
Dodatne godine staža i veća mirovina
Ponovni radni angažman umirovljenika donosi i mogućnost da im se odredi veća mirovina. Umirovljenik koji se zaposli na četiri sata dnevno može tražiti novi izračun mirovine nakon dvije godine takvog rada.
Članak preuzet sa mojevrijeme.hr