Zaposleni u Agrokoru dobit će uskrsnicu od 700 kuna, u Lutriji Hrvatske i Bauhausu po tisuću kuna. Uskrsnice će i ove, recesijske godine, uglavnom biti isplaćene na razini prethodnih godina i prema pojedinim kolektivnim ugovorima, a oni govore uglavnom o vrijednosti od 400 kuna, sudeći po informacijama s kojima raspolažu sindikalci i poduzeća koja smo kontaktirali. HEP, Hrvatska pošta, T-Com, T-Mobile, Ina, Hrvatske šume, Hrvatske ceste, Auto cesta Rijeka-Zagreb, Diona, Tisak, ustanove kulture u Splitu i Zagrebu ... neka su od poduzeća koja kolektivnim ugovorima predviđaju uskrsnicu od po 400 kuna, bilo da je formulirana baš u tom iznosu ili, najčešće, kao najviši neoporezivi iznos.
Također, najčešće je riječ o bonu te vrijednosti koji je namijenjen kupnji špeceraja. Sami pak trgovački lanci koji su radnicima namijenili neki oblik uskrsnice - podijelit će bon za kupnju unutar kuće, ili pak prigodne poklon-pakete iz svog asortimana. Djelomična razlika u odnosu na prošle godine bilježi se u Konzumu, gdje su ranijih godina uskrsnica bila dijelom u bonu, a dijelom u kešu, a sada će biti u bonu. Međutim, nitko od sindikalnih povjerenika se ne uzrujava jer razlika je nebitna s obzirom na gospodarske okolnosti.
– Poslodavci neće ići u restrikciju uskrsnica, čak i manjim poduzećima koja nemaju kolektivni ugovor poslodavcima se isplati s 400 neoporezivih kuna na taj način malo pogodovati radnicima u ovoj situaciji – misli Goran Bakula, gospodarski savjetnik Nezavisnih hrvatskih sindikata.
Za razliku od javnih poduzeća, pravo na uskrsnicu nemaju državni službenici i namještenici kao ni zdravstvo ni prosvjetari.
SVOTE KAO LANI