'Posao tražim skoro 25 godina, otkako sam se vratio iz Zagreba u Sinj. U KBC-u Rebro radio sam kao bolničar s tečajem iz vojske na Odjelu onkologije', ispričao je jedan Sinjanin, koji se nakon godina čekanja napokon zaposlio, i to na javnim radovima u gradu Sinju.
Sinjanin Tiho Sarić jedan je od 50 sretnika koji su u gradu Sinju zaposleni na javnim radovima, najviše na održavanju javnoprometnih i zelenih površina u gradu.
"Formiranje obitelji vratilo me u Sinj. Žena mi je radila u Dalmatinki, a i ja sam se nadao bilo kakvom poslu. Nada mi se nije ostvarila. Tu i tamo sam nadničario kao bauštelac, onako na crno. Sada sam dobio ovaj posao jer se prvi put pošteno biralo tko će biti zaposlen", ispričao je Sarić za Slobodnu Dalmaciju.
Naime, glavni kriterij pri odabiru zaposlenika bila je dužina njihovog staža na birou.
"Glavni kriterij kod ove prve grupe od 50 radnika bila je dužina prijavljivanja Zavodu za zapošljavanje. Od njih 50, a većinom se radi o ženama, 20 je raspoređeno na održavanje javnoprometnih i zelenih površina u gradu, 15 na uređenju staroga grada, a 15 je preko Gradskog društva Crvenog križa angažirano na poslovima skrbi starih i nemoćnih osoba. Vjerujemo da će nam HZZ osigurati zapošljavanje i druge grupe od 50 radnika, koje smo također već odabrali", objasnio je sinjski gradonačelnik Ivica Glavan.
Voditelj sinjske ispostave HZZ-a Frano Šuste objasnio je da za nezaposlene koji se kod njih redovito prijavljuju 36 mjeseci ili više Zavod u cijelosti osigurava novac za plaću i putne troškove, a za one koji se prijavljuju kraće participira prema utvrđenim kriterijima.
"Grad Sinj zatražio je zapošljavanje još jedne grupe od 50 osoba i Općina Hrvace 7-8 osoba. Čeka se odluka Hrvatskog zavoda za zapošljavanje o (su)financiranju. Ako bude novca, i ti već odabrani kandidati dobit će posao", kazao je Šuste.
Inače, krajem lipnja u evidenciji sinjske ispostave Zavoda za zapošljavanje bilo je 3166 osoba koje traže posao, od kojih je 1957 žena. U odnosu na kraj travnja broj nezaposlenih manji je za 344 osobe, a do smanjenja broja došlo je prije svega zbog sezonskog zapošljavanja u turističko-ugostiteljskoj djelatnosti.
Zaposleni na javnim radovima dobit će oko dvije i pol tisuće kuna, a u tu su svotu uračunati i putni troškovi, piše Slobodna.
Tko čeka, dočeka
Nakon 25 godina na burzi napokon dobio posao
Ponedjeljak, 05.07.2010. / net.hr