Nakon prometne nesreće ostao paraliziran, ali nakon samo 3 mjeseca vodio je uspješan posao

FOTO: YouTube

Nakon prometne nesreće ostao paraliziran, ali nakon samo 3 mjeseca vodio je uspješan posao

Hiroki Takeuchi imao je samo 30 godina kada se u rujnu 2016. godine vozeći se biciklom po londonskom Regent's Parku sudario s automobilom i ostao paraliziran od struka na dolje.

- Jadna moja supruga, oženili smo se svega tri tjedna prije toga - prisjeća se skoro tri godine kasnije Takeuchi za BBC.

No, iako teško ozlijeđen, mladi poduzetnik nije odustao od svoje kompanije GoCardless, a svega tri mjeseca nakon nesreće vratio se upravljati svojom tvrtkom. S još dvoje prijatelja 2011. godine osnovao je firmu koja se bavi razvojem tehnologije koja drugim kompanijama omogućuje lakše primanje debitnih uplata od svojih klijenata. Od 2015. godine bio je glavni i odgovorni izvršni direktor pa mu se u danima nakon nesreće po glavi motala i briga za opstanak kompanije.

- Na sreću, izgradili smo dovoljno jak tim i bili smo u zamahu da je tim mogao nastaviti bez mene u uredu svaki dan - kaže.

- Čak i nakon tri mjeseca što me nije bilo, posao je nastavio dobro funkcionirati i to je bilo lijepo za vidjeti. Lijepo je znati da nešto što si izgradio ima samostalan život - dodaje Takeuchi.

Iako je GoCardless jedna od onih kompanija za koju malo tko zna, njihove usluge i tehnologiju koristi 40.000 kompanija diljem svijeta, a svake se godine preko njihove platforme izvrši više od 9,4 milijardi dolara.

Takeuchi, inače napola Japanac, a napola Englez, odrastao je u Swindonu na jugu Engleske. Nakon što je završio studij matematike na Oxfordu, prvi posao pronašao je u londonskom Uredu za konzultantski menadžment 2008. godine. No, u njemu se kuhala mladenačka poduzetnička ambicija pa je ubrzo počeo s prijateljem Tomom Blomfieldom i kolegom Mattom Robinsonom razmišljati o poduzetničkim projektima. Zaključili su da je financijski sektor dobra prilika, a identificirali su da su sustavi elektronskog plaćanja zastarjeli. I tako su nakon razrade ideje, 2011. godine upali na Y Combinator, prestižni program podrške za startupe u Silicijskoj dolini. U Englesku su se vratili s 1,5 milijuna dolara investicija, a taj je trenutak, prisjeća se Takeuchi za BBC, bio prekretnica.

Danas GoCardless zapošljava 340 ljudi u svijetu, a osim u Engleskoj, svoje urede imaju i u Francuskoj, Njemačkoj te Australiji. U veljači ove godine u novoj investicijskoj rundi privukli su još 75 milijuna dolara ulaganja koja planiraju utrošiti u širenje na američko tržište.


Cijeli članak dostupan na: novac.jutarnji.hr

Utorak, 16.07.2019.