Kao i prijašnjih godina, HZZ je testirao interes tvrtki i nezaposlenih za sezonsko zapošljavanje te se pokazalo da tvrtke traže 20 tisuća sezonskih radnika dok je na burzi interes za takav posao dvostruko manji.
Zdenko Mičić, državni tajnik za turizam, procjenjuje da će manjak biti bitno niži – oko tisuću ljudi, ali sigurno ne zanemariv budući da hotelima i ugostiteljima nedostaju ključni ljudi: kvalificirani kuhari, pomoćni kuhari, sobarice, konobari i čistačice.
U Ministarstvu vjeruju da će državna burza nezaposlenih ipak biti glavni rezervoar zapošljavanja u sezoni, a osim 10 do 11 tisuća radnika iz njihove evidencije, u akciju zapošljavanja uključili su se i privatni posrednici.
Mičić ističe da je lani preko portala posao.hr zaposleno četiri tisuće sezonskih radnika, dok je portal mojposao.hr na Jadran doveo 2800 sezonaca.
'Podržavamo sve akcije koje žele olakšati i ubrzati pronalaženje kvalitetnog kadra', navodi Mičić. Uoči početka sezone u ugostiteljstvu i turizmu radilo je oko 37 tisuća stalno angažiranih radnika, a tijekom sezone zaposlenost se povećava za 15 do 20 tisuća.
No, vjeruje se da značajan udio ima i rad na crno. Ove će se godine u turizmu legalno zaposliti i oko 257 stranaca, što je upola manje nego lani, jer se kvota krojila prema zahtjevima tvrtki.
Više stranih kuhara
Pala je potražnja za stranim turističkim animatorima, kojih je lani trebalo 245, a ove godine 55. Slično je i s turističkim zastupnicima, za koje se ove godine daje 95 radnih dozvola, te instruktorima ronjenja, kojih se traži 25. Ove godine radne dozvole će dobiti 82 kuhara stranca, dvadesetak više nego lani.
Neovisno o sezoni, podaci pokazuju da nezaposleni nerado prihvaćaju poslove izvan mjesta boravka. U prva četiri mjeseca ove godine međumjesnim je posredovanjem preko HZZ-a traženo 1685 radnika, a zaposleno samo 214 radnika. Najviše ponuda za posao izvan radnog mjesta dobili su profesori stranih jezika, matematike, biologije, farmaceuti, medicinske sestre i liječnici specijalisti.