Tvrtke su ove godine kroz božićnice, regrese, bonuse, 13. plaću i slične neoporezive nagrade isplatile 2,1 mlrd. kn.
U ovo doba godine i vijesti iz poslovnog sektora začinjene su božićnicama, bonusima, darovima, ali to je od lani samo izraženije nego prije. U prosincu 2018. poslodavcima su utrostručene neoporezive isplate za prigodne i nagrade za radne rezultate (sa 2500 na 7500 kuna) čime im je olakšano dodatno stimuliranje radnika.
Te je izmjene pravilnika o porezu na dohodak u zadnjem mjesecu 2018. osjetilo 474.000 zaposlenih kojima je isplaćeno 1,25 milijardi kuna, a ove je godine kroz božićnice, regres, uskrsnice, bonuse, 13. plaću i slične oblike nagrada u tzv. realnom sektoru isplaćeno i znatno više. Iznos tih isplata s prošlim je četvrtkom dosegnuo 2,1 milijardu kuna, kaže ministar financija Zdravko Marić. Na svojim primanjima to je više ili manje osjetilo ukupno 675.000 zaposlenih u 50 tisuća poduzeća.
Kako se taj sustav nagrađivanja odnosi na poslovni sektor, očito je da je većina poduzetnika kojima su takve isplate poslovno priuštive to i iskoristila. Ukupan će se iznos do kraja godine nesumnjivo još povećati, a brojke će se kompletirati sredinom siječnja. U rekapituliranju poreznih stimulansa kroz neoporezivo dodatno nagrađivanje radnika treba dodati i prve učinke proširenja neoporezivih primitaka iz četvrtog kruga poreznih promjena. Naknade troškova prehrane radnika (paušalne ili tzv. vjerodostojne), troškovi smještaja radnika te vrtića za njihovu djecu u toj su zoni od početka rujna, kao i povećani iznosi dnevnica.
Po tim osnovama poslodavci su dosad ove godine realizirali 600 milijuna neoporezivih troškova. A time su kroz neoporezive primitke zaposlenike u 2019. 'počastili' s ukupno 2,7 mlrd. kuna. Od mjera iz najnovijeg seta izmjena pravilnika o porezu na dohodak koje su u primjeni nepuna četiri mjeseca poslodavci su, očekivano, najbrže i najmasovnije reagirali na paušalne naknade za topli obrok. One se od 1. rujna mogu isplaćivati do iznosa od 5000 kuna godišnje, i to u cijelom neoporezivom iznosu. Već u prva dva mjeseca primjene tu je mogućnost bilo iskoristilo gotovo 12 tisuća tvrtki. Kroz paušalne naknade za prehranu zaposlenika poduzetnici su dosad isplatili više od pola milijarde kuna, kaže ministar Marić.