Splićanka S.D. (točni podaci poznati redakciji Slobodne Dalmacije) bila je uvjerena kako će biti angažirana na popisivanju stanovništva; nezaposlena je i supruga hrvatskog branitelja, a da čitak rukopis ima zna jer je prije deset godina prošla optički čitač u Državnom zavodu za statistiku. Prije nekoliko dana saznala je da, ipak, nije na popisu odabranih kandidata.
- Radila sam kao popisivač na zadnjem popisu, a nemam Parkinsonovu ili, ne daj Bože, neku drugu bolest da bi mi se rukopis mijenjao. Smatrala sam, dakle, da glavni kriterij ispunjavam, te da ću pred drugima biti u prednosti jer sam na birou.
Bilo mi je, međutim, čudno što u popisnom centru u Gradskom kotaru Bol prilikom testiranja kandidata ni od koga nisu tražene potvrde o nezaposlenosti iako smo, prema onom što sam pročitala u novinama, bili dužni donijeti presliku evidencijskog lista kako bi se dokazalo koliko smo dugo na birou.
Žensku osobu koja je vodila testiranje praktički sam morala moliti da uzme tu moju potvrdu - kaže S.D., koja se nadala kako će u travnju konačno i ona pridonijeti kućnom budžetu s 3500 kuna naknade od popisivanja.
‘Guraju’ se s odličnim primanjima
- Da i za ovakve poslove treba veza, uvjerim se svaki put kad su izbori. Uvijek u svom kotaru pokušavam zaraditi koju kunu kao član biračkog odbora, i tamo se svega nagledam. Iako bi, naime, i za taj posao trebali biti angažirani nezaposleni, “guraju” se osobe s odličnim primanjima.
Jednom je prilikom sa mnom radila žena čiji su suprug i dijete bili angažirani na izborima u drugom kotaru. Tako je ta obitelj u dva dana zaradila jednu mjesečnu plaću. Ista stvar je, vidim, i s ovim popisivačima, a s njihovim kontrolorima pogotovo. Rečeno mi je da nema šanse da tamo upadnem - kaže S.D.
Od Anamarije Rošin iz Odnosa s javnošću Splitsko-dalmatinske županije doznajemo kako su nezaposleni doista trebali imati prednost pri izboru ako je, naravno, zadovoljen kriterij čitkosti rukopisa.
- Iz Županijskoga popisnog povjerenstva, svim popisnim centrima upućen je 24. veljače 2011. godine naputak za postupanje, u kojemu se od njih traži da prigodom predlaganja popisivača i kontrolora predlažu isključivo nezaposlene osobe, što se dokazuje evidencijskim kartonom Hrvatskog zavoda za zapošljavanje - stoji u odgovoru koji nam je uputila glasnogovornica Rošin, iz čega, dakle, proizlazi kako se od potencijalnih kandidata prilikom testiranja trebao tražiti taj dokument.
Od nje saznajemo kako nakon objave imena osoba angažiranih na popisivanju stanovništva u Županiju svakodnevno dolaze kandidati koji nisu prošli; mahom nezaposleni i branitelji. Kakva je procedura u slučaju žalbe, pitali smo.
Procedura u slučaju žalbe
- U slučaju opravdanih prigovora, povjerenstva ispostava trebala bi Županijskom popisnom povjerenstvu predložiti donošenje novih i poništenje donesenih rješenja - objašnjava glasnogovornica.
penkalu u ruke