Zajedničke police banaka i osiguranja ne vežu se više samo uz kredite

Novi posao u bankama: osiguranje od bolovanja

– Klijent nema obvezu realizirati takvu policu niti mu se takvom ponudom nanosi bilo kakav dodatni trošak ako je ne prihvati. Dosadašnja praksa pokazala je da je odaziv klijenata na slične ponude vrlo dobar – otkrivaju u Erste banci.

U situaciji kad stalno raste udio loših kredita, banke se trude smanjiti sve rizike koji bi mogli povećati šansu od neplaćanja.

Zasebni proizvodi
Jedan su od načina i police osiguranja od rizika koji bi klijente mogli dovesti u situaciju da nisu u stanju otplaćivati svoje dugove. Premda slične police osiguranja postoje već neko vrijeme, posljednjih nekoliko tjedana niču poput gljiva poslije kiše. Ono što nove police razlikuje od dosadašnjih jest činjenica da nisu nužno vezane uz ugovoreni kredit ili štednju; banke ih prodaju kao zaseban proizvod ili personalizirano nude klijentima u pismima koja stižu na kućnu adresu. Ovih je dana Erste banka takve ponude poslala korisnicima svojih tekućih računa pozivajući ih da kod Erste osiguranja VIG ugovore osiguranja od teških bolesti ili smrti. Uz prilično nisku mjesečnu premiju od samo 3,75 eura, osigurana svota u slučaju teške bolesti, nezgode ili smrti doseže i iznos od 35 tisuća eura.

– Klijent nema obvezu realizirati takvu policu niti mu se takvom ponudom nanosi bilo kakav dodatni trošak ako je ne prihvati. Dosadašnja praksa pokazala je da je odaziv klijenata na slične ponude vrlo dobar – otkrivaju u Erste banci.

Sličnu policu, ali ne personaliziranu, već univerzalnu, početkom svibnja uvela je i Splitska banka u suradnji sa SGO Osiguranjem. Njihov se proizvod zove "SG Režije – osiguranje za slučaj bolovanja" i odnosi se na klijente koji dođu u situaciju da moraju koristiti bolovanje dulje od 42 dana. Polica osiguranja u tom im slučaju 12 mjeseci pokriva iznos režija do najviše 3000 kuna mjesečno. Pokriće vrijedi i za slučaj smrti, do 36.000 kuna. Trendu se priključila i Zagrebačka banka te s Allianzom ponudila Standard Protekt osiguranje koje, ovisno o modelu, pokriva rizike bolovanja, otkaza, nezgode ili smrti. Mjesečne se premije plaćaju u rasponu od 20 do 140 kuna, a mjesečna su pokrića od dvije do pet tisuća kuna tijekom šest mjeseci.

– Ovaj novi vid osiguranja nije povezan uz postojeću štednju niti samo štiti klijenta kod otplate kredita pa procjenjujemo da svim građanima može biti koristan kao dodatno jamstvo da se uz određene mjesečne izdatke mogu financijski zaštiti u trenutku kad im je to najpotrebnije – ističe Daniela Roguljić Novak, članica uprave Zagrebačke banke.

Uz štednju i kredite
I mnoge druge banke nude police osiguranja od neplaćanja uz kredite; RBA, primjerice, uz nenamjenske kredite, dok ih Hypo veže uz štednju u suradnji s Croatia osiguranjem te također uz nenamjenske kredite s BNP Paribas Cardif osiguranjem.

Nedjelja, 02.06.2013. / Valentina Wiesner Mijić, vecernji.hr