Novim biznisom probio se u SAD: Hrvatsko rješenje povezalo 300.000 uređaja u 89 država na 5 kontinenata

Novim biznisom probio se u SAD: Hrvatsko rješenje povezalo 300.000 uređaja u 89 država na 5 kontinenata

Startup zapošljava 45 ljudi. Prihod mu je 2015. bio 13 milijuna kuna, lani 35, a u 2019. očekuje 50 milijuna kuna.

Hrvatski startup Zipato, koji razvija i proizvodi sustave za pametne domove, znači rješenja s kojima se globalno takmiči s Appleom, Googleom i Samsungom, upravo je iz Hrvatske u SAD isporučio 10.000 vlastitih centralnih "smart home" računala Zipaboxa. Time je zaključio svoj pojedinačno najveći posao dosad. Sebastian Popović, suosnivač nekadašnjeg Vodatela, a danas suosnivač i direktor Zipatoa nije želio detaljnije o ovom ugovoru, ali je naglasio da je toliko značajan da je proizvodnju Zipaboxa iz Kine preselio u Zagreb.

Unazad devet godina isti je proizvod u manjim serijama u Ameriku prodao u 30.000 komada. Sada su pak krenule veće narudžbe developera i OEM partnera koji sa Zipaboxom opremaju značajniji broj stanova i poslovnih prostora. Navodi da priprema i isporuku u London prvih 140 jedinica novog proizvoda Zipatilea, smart-home računala integriranog u interfon s ekranom osjetljivim na dodir. "Očekujem da će biti još sličnih ugovora, jer Zipato pokriva sve potrebe tvrtki koje održavaju veći broj stambenih i poslovnih jedinica", kaže Popović.

Sebastian Popović, uz Damira Sabola, jedini je domaći poduzetnik koji je uspio izgraditi profitabilan startup na telekom tržištu u Hrvatskoj i zatim ga uspješno prodati. Sabol je Iskon prodao Hrvatskom telekomu za 100 milijuna kuna 2006. godine, a Popović Vodatel bivšem Metronetu (danas integriran u A1 Hrvatska) za 80 milijuna kuna godinu kasnije. Još dok je bio u Vodatelu razvio je "eTV media centre", računalo koje je pandan današnjih IPTV set-top boxova.

Nakon prodaje Vodatela nakratko se prebacio u građevinu, ali ga globalna financijska kriza, koja je kod nas udarila 2008., ponukala da se vrati u posao s tehnologijom.

Zipato je danas prisutan u 89 država na pet kontinenata. Na njegovu platformu trenutačno je spojeno više od 300.000 IoT uređaja u 50.000 kućanstava i drugih prostora. Startup zapošljava 45 ljudi. Prihod mu je 2015. bio 13 milijuna kuna, lani 35, a u 2019. očekuje 50 milijuna kuna. Te posljednje četiri godine počeli su ugovarati i OEM poslove za telekome, elektroprivrede i druge komunalne tvrtke. Isporučuju im tehnologiju za pametne domove pod brendom tih partnera.


Članak je u skraćenom izdanju preuzet s poslovni.hr gdje ga možete pročitati u cijelosti.

Petak, 24.05.2019. / www.poslovni.hr