Europska unija i dalje očekuje nastavak borbe protiv korupcije u Hrvatskoj te njezine rezultate u vidu sudskih presuda, podsjetio je šef Delegacije EU u Hrvatskoj Paul Vandoren, istaknuvši da veliku ulogu u toj borbi objektivnim izvješćivanjem mogu imati slobodni i odgovorni mediji. Međutim, novinarima se u posljednje vrijeme sve češće nudi novac da ne izvještavaju o korupcijskim slučajevima, upozorila je potpredsjednica Hrvatskog novinarskog društva Ana Raić - Knežević, govoreći prvoga dana konferencije 'Hrvatski mediji u borbi protiv korupcije', koja se održava u Zagrebu drugu godinu zaredom u sklopu projekta EU IPA 2007.
Korupcija je zlo protiv kojega se svi trebamo boriti, a mediji su se dosad često pokazali kao zadnji mehanizam koji je spriječio da korupcija ne ode u nepopravljivom smjeru.
Dva dana nakon referenduma na kojem su hrvatski građani formalno odabrali postati dijelom Europske unije i dalje stižu čestitke pa tako ni veleposlanik Paul Vandoren nije mogao još jednom Hrvatskoj čestitati prolazak referenduma, ali i podsjetiti da ne treba spavati na lovorikama: 'Na putu ovamo pitali su me slavimo li još, a ja sam rekao - u nedjelju na večer smo slavili, bio je to velik dan, ali u ponedjeljak ujutro nastavljamo raditi dalje. Zgodno je podsjetiti da je u vrijeme prošlogodišnje konferencije Europska komisija spremala Izvještaj o napretku pri čemu je posebna pažnja bila usmjerena na Poglavlje 23 - Pravosuđe i temeljna ljudska prava, poglavlje svih poglavlja, koje je bilo izuzetno važno za završetak pregovora'.
'Članstvo u EU pružit će Hrvatskoj mnoge mogućnosti i izazove, ali i mir te stabilnost, a nadam se da će se građani i dalje informirati o EU i pripremati za članstvo. Pritom, molim Vladu i Sabor da budu oprezni i da se konzultiraju s EU oko zakona. U EU i dalje očekuju nastavak i jačanje borbe protiv korupcije, a čekaju se i sudske presude', podsjetio je Vandoren u uvodnom govoru.
'U borbi protiv korupcije važna je uloga medija, slobodnih i odgovornih medija koji mogu pomoći objektivnim izvještavanjem u borbi protiv korupcije', istaknuo je te zaključio: 'Svaki korak prema jačanju transparentnosti i vladavine prava jača demokratske principe i vrijednosti, u čemu mediji igraju vrijednu ulogu i mnogi su hrabri novinari za te vrijednosti dali i svoje živote'.
Koliko su i od koga mediji slobodni te je li njihova sloboda ujedno i sloboda novinara, jedno je od ključnih pitanja, pogotovo s obzirom na netransparentnost vlasništva nad medijima što je priča koja se u Hrvatskoj tek treba rasplesti, a na tom je tragu govorila i potpredsjednica HND-a Ana Raić-Knežević, koja je upozorila da su upravo mediji bili ti koji su upozoravali na mnoge ozbiljne slučajeve korupcije, pišući o njima mnogo prije nego što su oni došli pod policijsko-pravosudnu lupu. Međutim, 'netransparentno vlasništvo nad medijima jedno je od glavnih kočničara medijske borbe protiv korupcije, no, vlasnici medija trebali bi shvatiti da su njihovi politički zaštitnici prolazni'.
'Novinari su također osjetili teret krize, no to im nije poljuljalo vjeru u izvještavanje o korupciji, ali uskoro bi i sami mogli postati tema jer se novinarima u posljednje vrijeme nudi novac da ne izvještavaju o korupcijskim slučajevima', upozorila je Raić - Knežević te se zapitala i 'bi li išta od borbe protiv korupcije, a čime se neprestano hvalila Vlada Jadranke Kosor, bilo da to nije trebalo zbog završetka pregovora s EU?' Osvrnula se na kraju i na tajnost istrage, koja je često predmet propitivanja, najčešće od strane samih novinara, a s obzirom na interes javnosti, te zaključila da je 'famozna tajnost istrage kao crvena krpa kojom se izaziva novinare da još više gledaju i prate što se u istrazi događa'.
Poziv na propitivanje rada vlasti uputio je ministar pravosuđa Orsat Miljenić, koji je istaknuo da je 'cilj Vlade društvo bez korupcije te će ustrajati na progonu svih počinitelja, ali i na identifikaciji i uklanjanju iz sustava svega onoga što uzrokuje korupciju. Korupcija je zlo protiv kojega se svi trebamo boriti, a mediji su se dosad često pokazali kao zadnji mehanizam koji je spriječio da korupcija ne ode u nepopravljivom smjeru'.