Zaposlenici pod nadzorom Međimurska županija uvodi red među službenicima

Otisak prsta na ulazu i izlazu iz zgrade stopirao šoping i plac

Pokaže li se da su s posla izbivali dulje nego što je dopušteno za pauze, mogli bi ostati bez dijela plaće.

Službenici Međimurske županije morat će ubuduće nositi precizne satove žele li izbjeći šokove kad u ruke prime odreske plaća. Župan Ivan Perhoč (SDP) odlučio je napraviti red u dolascima i odlascima službenika na posao i pauzu, pa je na ulazu dao postaviti uređaj koji će evidentirati kretanje 60 zaposlenih uz pomoć – otiska prsta.

Zatvorena vrata
Pokaže li se da su s posla izbivali dulje nego što je trebalo, mogli bi ostati bez dijela plaće. Perhoč kaže da je poslije izbora zatekao pravi nered u dolascima i odlascima službenika koji za radnog vremena odlaze na tržnicu ili rješavaju druge privatne poslove. Odlučio je tome stati na kraj. S njime su se složili i koalicijski partneri   . – Nadzor smo uveli jer su zaposlenici znali u radno vrijeme odlaziti u kupnju i na tržnicu pa su se vraćali s punim vrećicama. To je u javnosti stvaralo lošu sliku o službenicima – objašnjava zamjenik župana Matija Posavec (HNS). Zaposlenici nisu baš s oduševljenjem dočekali vijest o “novom čudu tehnike”. Pitaju se je li takav način kontrole uopće u skladu sa zakonom. U PU međimurskoj kažu da ne vide razlog zašto bi županija morala zatražiti dozvolu za postavljanje uređaja. Damir Matotek, vlasnik tvrtke Pegaz iz Čakovca kaže da nema mogućnosti zlouporabe otiska jer se on ne snima, već se samo uspoređuju karakteristične točke prsta. Evidencija ulazaka i izlazaka karticom ima nedostataka jer se ona može razmjenjivati, pa kolega može kolegu zamoliti da mu je propusti kroz skener. 

– Tada bi trebalo postaviti i videokameru. Što je onda gora ugroza privatnosti, snimanje kamerom ili ovakva biometrijska evidencija? – pita Matotek.

Potpisali da se slažu
Uređaj stoji 5800 kuna. Pročelnik Upravnog odjela za poslove župana David Vugrinec kaže da će pri obračunu plaće Upravni odjel za financije imati točne podatke koliko je tko sati radio i   kako je dugo bio na pauzi, a prema tome bi se obračunavale i plaće. – Svih 60 zaposlenika potpisalo je izjavu da se slažu s takvim nadzorom. Osobno nemam ništa protiv tog uređaja jer bi poštovanje radnog vremena trebalo biti normalno – kaže Vugrinec. U županiji opovrgavaju informacije da su djelatnici izjavu potpisivali pod prijetnjom otkazom.

Petak, 10.09.2010. / Ivica Beti, Večernji List