Kako se može izaći iz proračunskog manjka i odgovorno obnašati (gradsku) vlast, zorno pokazuje prvi čovjek Đurđevca Željko Lacković, zacijelo jedan od najodgovornijih, ali i najsmjelijih gradonačelnik u Hrvatskoj.
Nakon što su lani prvi put izabrani Lackovića za gradonačelnika na redovnim izborima, Đurđevčani su 23. ožujka morali na izvanredne, jer njegov prijedlog proračuna nije prošao u Gradskom vijeću gdje je njegova nezavisna lista imala šest od 16 vijećnika. To su birači odlučili promijeniti: nezavisna lista okupljena pod sloganom 'Ljubav prema svome Gradu', prvi put u Hrvatskoj, dobila je 50 posto glasova birača i apsolutnu većinu u Gradskom vijeću, dok sam je Lacković već u prvom krugu među šest kandidata osvojio 60 glasova.
Na prijevremenim izborima sudjelovalo je deset izbornih lista koje su činile 12 političkih stranaka i jedna nezavisna opcija HDZ i SDP, koji su bili kreatori rušenja proračuna na koji nisu dali nijedan amandman, ukupno su osvojili 30 posto glasova birača.
Sve poduzete mjere, kako naglašava, imale su za cilj stabilizaciju gradskih financija i donošenje razvojnog proračuna.
'Svi oblici štednje koje sam poduzeo stupanjem na dužnost gradonačelnika bili su odgovor na financijsku situaciju koju sam zatekao, a moje volontiranje, odnosno rad bez naknade, imao je za cilj ukazivanje na nužnost smanjivanja troškova po svim osnovama i na svim razinama. Naime, zatečeni gradski proračun bio je u kontinuiranom četverogodišnjem deficitu, dok su dospjele evidentirane nepodmirene obveze iznosile oko četiri milijuna, a još oko 2,5 milijuna bilo je neevidentiranih. Grad se prikriveno financirao i održavao je likvidnost nezakonitim korištenjem revolving kredita od milijun i pol kuna i kroz likvidnost komunalnih tvrtki kojima je dugovao za osnovno redovito korištenje usluga oko dva milijuna kuna, dok su taj novac komunalne tvrtke dugovale dobavljačima', objašnjava Lacković.
Sve zaostale račune i spomenuti kredit Grad Đurđevac uspio je platiti u godinu dana, a deficit od oko četiri milijuna smanjio je za polovicu, tako da je ponovno stekao kreditnu sposobnost zahvaljujući primjernim mjerama štednje na izdacima za zaposlene, ali i uštedama na materijalnim sredstvima do kojih se došlo provođenjem objedinjenih postupaka javne nabave, uvođenjem riznice te odgovornim planiranjem i kontrolom svih izdataka.