Broj rođene djece od 2009. godine u padu je, pa je tako u tih deset godina rođeno oko sedam i pol tisuća beba manje. Najmanje rođenih u tom desetogodišnjem razdoblju bilo je preklani kada je rođeno 36.556 beba, dok je lani ta brojka popravljena za 389 novorođenih beba.
Pozitivan prirodni prirast bio je u 58 gradova i općina, negativan u 492 grada i općina te Gradu Zagrebu, a pet ih je imalo nulti prirodni prirast. Mi smo napravili analizu po gradovima. Lani je u 12 gradova bilo više rođenih nego umrlih, a preklani u devet. Kao i lani, najveći pozitivan prirast imali su Solin, Metković, Kaštela i Dugo Selo.
U Solinu se lani rodilo 278 beba, a prirodni je prirast bio 79 koliko je bilo više rođenih u odnosu na umrle. I drugi grad s najvećim prirodnim prirastom je u Splitsko-dalmatinskoj županiji. To je grad Kaštela u kojem su rođene 404 bebe, a umrle su 354 osobe. Slijedi Metković s prirodnim prirastom od 47 novih građana, Dugo Selo s 37, Poreč s 27, Čakovec s 20, Sinj s 15, Novigrad Istarski 5 te Orahovica i Vodnjan s četiri nova građana. Pozitivan prirast s tri, odnosno dva stanovnika više imali su Vrgorac i Biograd na Moru. Svi ostali gradovi imali su negativan prirast, odnosno u godinu dana je više građana umrlo, nego što ih se rodilo. Iz dvije županije, Istarske i Splitsko-dalmatinske, tri su grada s pozitivnim prirodnim prirastom.
Naknade za bebe
Svi gradovi s pozitivnim prirastom svrstavaju se u kategoriju srednjih i malih, a zajedničko im je da poduzimaju niz mjera kojima žele zadržati stanovništvo i doseliti novo. Povećavaju se naknade za novorođene bebe, grade se vrtići, uvode poticaji za rješavanje stambenog pitanja, ali i potiče poduzetništvo kako bi se otvorila radna mjesta, a onda usporedo i najbolje uskladilo roditeljstvo.
Grad Solin je već nekoliko godina rekorder u Hrvatskoj po prirodnom prirastu. Razlog tome sigurno je i niz mjera za djecu i mlade.
“Grad Solin gradi dva nova dječja vrtića, a vrijednost investicije je 30,000.000 kuna. Za rad Dječjeg vrtića Cvrčak, koji je u većinskom vlasništvu Grada Solina, za 2019. godinu izdvojit će se 28,582.000 kuna. Za sufinanciranje rada privatnih vrtića (pet vrtića i jedan obrt za čuvanje djece) u 2019. godini osigurano je 2,404.000 kuna. Ukupno za financiranje predškolskog odgoja u 2019. godini planirano je 30,986.000 kuna, što čini gotovo trećinu izvornog proračuna”, rekao nam je gradonačelnik Solina Dalibor Ninčević.
Istaknuo je kako Grad provodi različite projekte kojima pomaže djeci i njihovim roditeljima. Posebno se ističu mjere financijske pomoći obiteljima s četvero i više djece, što je u 2018. godini koristilo 95 obitelji, te novčane potpore tijekom korištenja porodiljnog dopusta, koje podrazumijevaju dodatnu mjesečnu potporu od 700 kuna.
Nakon Kaštela u kojima se lani, u odnosu na 2017. godinu, rodilo 15 beba više, a prirodni prirast je čak 50 stanovnika više, sljedeće dobro mjesto za roditeljstvo je Metković gdje je lani rođeno 164 djece, a prirodni je prirast bio 47 koliko je bilo više živorođenih u odnosu na umrle. S 0,28 posto rasta taj je grad drugi po broju novih stanovnika.
Cijeli članak dostupan na: novac.jutarnji.hr