DA BI PREŽIVJELI UDAR KRIZE

Petina hrvatskih kućanstava kupuje izvan granice da bi preživjela

Dok kupovina naših žitelja u zemljama preko granice raste, u Hrvatskoj pada, pa je tako u prvih šest mjeseci zabiježen pad od devet posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Prema podacima Saveza samostalnih sindikata Hrvatske danas jedna petina kućanstava kupuje preko granice kako bi preživjela pad standarda.
 
Prije devet godina posljednji je put zabilježena masovna kupovina u nama susjednim zemljama, u prvom redu Mađarskoj te Bosni i Hercegovini, što je ovogodišnje srozavanje životnog standarda hrvatskih građana iznova aktualiziralo.

Nije nam se lagano dogovoriti jer mi imamo sindikate javnog sektora koji su tražili uvođenje kriznog poreza te realnog sektora kojima je on bio udar- komentirala je predsjednica SSSH neuspjeh nedavnih sindikalnih prosvjeda. - No, građanima nitko nije branio da se odazovu prosvjedima koje je organizirao HUS, a nitko se nije odazvao. Studenti pozivaju na besplatno školovanje, a nisu se odazvali prosvjedima. Problem je u građanskoj svijesti da se svi skupa moramo boriti za svoja prava, a ne samo jedan mali dio - ocijenila je predsjednica SSSH najavljujući generalni štrajk i prosvjede ako se Vlada nastavi prema njezinu mišljenju, oglušivati o sve gore stanje u državi. Kamen spoticanja bit će prema Knežević i budući izgled Zakona o radu, ali i proračun za 2010.
 
- Dok kupovina naših žitelja u zemljama preko granice raste, najčešće radi nabavke osnovnih živežnih namirnica, u Hrvatskoj pada. Tako je u prvih šest mjeseci zabilježen pad potrošnje od devet posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine - iznijela je Ana Knežević, predsjednica SSSH.
 
Za 16,3 posto zabilježen je pad prometa u trgovini na malo, a rast PDV-a za jedan posto kao i uvođenje kriznog poreza na primanje građana iznad 3000 kuna prema procjeni sindikata, još će više pogoršati stanje. 
 
Novi udar na standard hrvatskih građana bila je kupnja školskih knjiga, čija je prosječna cijena bila 1.500 kuna. U mjesečnoj košarici troškova upravo je kupnja knjiga uzela jednu trećinu potrošenog novca. 

Sa 118 na 124 milijarde kuna porasla je i kreditna zaduženost hrvatskih građana, što, kako je istaknula Knežević, pokazuje koliko se i kako živi od mjeseca do mjeseca dodajući kako su banke naplatile 4,8 milijardi kuna u prvih šest mjeseci u ime kamata. 
 
U odnosu na kolovoz, za 31,33 kune porasli su troškovi sindikalne košarice u koju ulazi pokrivanje minimalnih troškova života te je u rujnu iznosila 6.347,34 kune. Najviši minimalni životni troškovi su prošlog mjeseca bili u Istarskoj županiji s 6.981 kuna, dok su najniži u Vukovarsko-srijemskoj s 5.450 kuna.

Sanela Majdandžić, vecernji.hr

Petak, 02.10.2009.