Najveće statističko istraživanje

Počeo popis stanovništva

Popisivačima će građani odgovarati na 45 pitanja, a ove će se godine tražiti i OIB ili broj osobne iskaznice te namjera prisutnosti ili odsutnosti iz mjesta popisa. Pitanja će obuhvatiti i informatičku pismenost te pripadnost bračnim, izvanbračnim ili istospolnim zajednicama.

Najveće statističko istraživanje, popis stanovništva, počelo je u petak u osam sati, a prvi rezultati bit će poznati već 30. lipnja. Popis će na terenu provesti 15.000 popisivača i 2000 kontrolora koji su prošli odgovarajuću obuku te položili propisani test. Oni će do 28. travnja popisivati stanovništvo, kućanstva i stanove, i to, kako kažu u Državnom zavodu za statistiku, prema stanju na dan 31. ožujka u 24 sata.

Zbog identifikacije, onemogućavanja eventualnih zloporaba te prepoznatljivosti građanima, svaki će popisivač imati ovlaštenje kojim dokazuje svoj status te nositi kovčežić s logom popisa.

Građani su obvezni odazvati se popisu, a odbijanje davanja podataka ili davanje netočnih i nepotpunih podataka smatrat će se prekršajem kažnjivim s 300 do 800 kuna. Popisivačima će građani odgovarati na 45 pitanja, a među njima će biti i nekoliko novih u odnosu na posljednji popis, onaj proveden 2001. Ove će se godine tako tražiti OIB ili broj osobne iskaznice, namjera prisutnosti ili odsutnosti iz mjesta popisa, a pitanja će obuhvatiti i informatičku pismenost te pripadnost bračnim, izvanbračnim ili istospolnim zajednicama.

Ono što se nije mijenjalo su pitanja koja će se odnositi na podatke o spolu, mjestu i godini rođenja, nacionalnosti, vjeroispovijesti, obrazovanju, prihodima, stambenim uvjetima te vlasništvu nad nekretninama.

Ujedno, popisom će biti obuhvaćeni hrvatski državljani, strani državljani i osobe bez državljanstva koje imaju prebivalište u Hrvatskoj, bez obzira na to nalaze li se u vrijeme popisa u Hrvatskoj ili inozemstvu. Popis neće obuhvatiti osobe koje imaju prebivalište u Hrvatskoj, ali su odsutne dulje od jedne godine. Neće biti obuhvaćeni ni oni koji imaju boravište u Hrvatskoj kraće od jedne godine i ne namjeravaju dulje od toga ostati te studenti koji studiraju u inozemstvu. Neće biti obuhvaćeno ni diplomatsko osoblje stranih diplomatskih i konzularnih predstavništava, predstavnici međunarodnih organizacija i tijela te članovi njihovih obitelji koji s njima borave u Hrvatskoj.

Ovogodišnji popis stajat će 174,9 milijuna kuna i bit će 33 milijuna kuna skuplji od popisa iz 2001. godine. Prema tom popisu Hrvatska je imala 4.437.460 stanovnika, od toga 2.135.900 muškaraca i 2.301.560 žena. U odnosu na 1991. broj stanovnika bio je manji 2,9 posto, a smanjen je i broj privatnih kućanstava, dok je porastao broj stanova.

Inače, popis stanovništva je najopsežniji izvor podataka o stanovništvu, kućanstvima, obiteljima i stanovima, koji se u Hrvatskoj provodi redovito u desetogodišnjim razmacima od 1961. godine. Individualni podaci prikupljeni popisom bit će tajni te će se koristiti isključivo u statističke svrhe.

Petak, 01.04.2011. / vjesnik.hr, Ivana Knežević