Dosad ih je to stajalo više od 200 milijuna kuna
Tvrtke, državne institucije i organizacije civilnog društva platile su u prošloj godini više od 200 milijuna kuna naknade jer nisu ispunile kvotu o zapošljavanju osoba s invaliditetom, pokazuje to izvješće Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.
Obvezu zapošljavanja osoba s invaliditetom imaju svi poslodavci koje zapošljavaju više od 20 radnika i dužni su od ukupnog broja zaposlenih imati tri posto radnika koji su osobe s invaliditetom.
Umjesto ispunjenja te kvote mogu ponuditi zamjensku, a to je potpisivanje ugovora s organizacijama i tvrtkama koje zapošljavaju osobe s invaliditetom ili mogu platiti naknadu koja je u prošloj godini mjesečno iznosila 30 posto minimalca po svakoj osobi s invaliditetom koju su trebali zaposliti. Tako je mjesečna naknada u prošloj godini bila 1.125 kuna.
Prethodne dvije godine na ime te naknade poslodavci u javnom i privatnom sektoru platili su ukupno 426 milijuna kuna te naknade, što znači da su u tri godine uplatili 626 milijuna kuna naknada jer nisu ispunili kvote za zapošljavanje osoba s invaliditetom.
Ove godine je izmijenjen pravilnik zbog korona krize pa je naknada s 30 posto minimalca smanjena na 20 posto i iznosit će 812 kuna umjesto dosadašnjih 1.125 kuna.
Svega 13,59 posto obveznika kvotnog zapošljavanja u potpunosti ispunjava obvezu zapošljavanja osoba s invaliditetom, a 13,43 posto djelomično ispunjava obvezu zapošljavanja osoba s invaliditetom. Najveći broj obveznika, 63,01 posto, ne zapošljava osobe s invaliditetom te su obveznici plaćanja naknade.
Članak je prenesen u skraćenom izdanju iz Novog lista.