Od 450 IT tvrtki njih čak 87 posto upozorava da u Hrvatskoj nedostaje kavlitetnog IT Kadra, a 53 posto ih i u ovoj kriznoj godini namjerava zapošljavati novi kadar koji im je nužan za uspješno poslovanje.
Nužno je što prije uskladiti potrebe poslodavaca na tržištu rada u ICT industriji s obrazovnim programima. To je područje koje Hrvatskoj daje novu vrijednost. Upozoravaju na to vodeći hrvatski poslodavci u ICT sektoru, piše Jutarnji list.
Istraživanje Visoke škole za primijenjeno računarstvo i Algebre na 450 vodećih hrvatskih IT poslodavaca potvrđuje da su njihova upozorenja više nego utemeljena. Unatoč krizi čak 53 posto ih i u ovoj godini namjerava zapošljavati novi kadar koji im je nužan za uspješno poslovanje.
Najtraženija radna mjesta su softverski inženjeri, sistemski inženjeri, analitičari informacijskih sustava i IT konzultanti. Oni doslovno biraju poslodavca za kojeg žele raditi. Prema lanjskoj studiji IDC-a, u Hrvatskoj će se u sljedećih pet godina otvoriti čak 6000 novih ICT radnih mjesta i gotovo 200 novih IT tvrtki.
U istraživanju Visoke škole za primijenjeno računarstvo i Algebre čak 87 posto poslodavaca upozorava da već u ovom trenutku na tržištu rada nedostaje kvalitetnog IT kadra. Stoga se 39 posto poslodavaca zauzima za pokretanje novih studijskih programa na postojećim visokoškolskim ustanovama, a 23 posto je za povećanje upisnih kvota na postojećim studijskim programima.
Većina poslodavaca upravo Fakultet za elektrotehniku i računarstvo ocjenjuje kao lidera u stvaranju informatičkih eksperata, dok je od visokih škola najbolje ocijenjena Visoka škola za primijenjeno računarstvo.
Ministar Đuro Popijač je najavio osnivanje posebne radne skupine pri Ministarstvu gospodarstva koja će izraditi 'Strategiju i operativni plan razvoja hrvatskog IT sektora', piše Jutarnji list.
Oni biraju gdje će raditi