Sve je očitije da bi premijerka radije 'zaigrala' na strani poslodavaca, o čemu svjedoči i najava o izmjenama Zakona o radu. A u njemu se koplja lome oko ugovora na neodređeno, otpremnina, toplih obroka...
Iako su sindikati premijerku Jadranku Kosor tražili da se ne svrstava ni na čiju stranu, Kosor će, čini se, ipak "zaigrati za poslodavce". Osnovanu sumnju na to baca i njezina najava kako će uskoro mijenjati Zakon u radu, i to kako bi poduzetnicima olakšala otvaranje radnih mjesta.
Među HUP-ovim već ranije dostavljenim zahtjevima nalazi se i ukidanje plaćene pauze za topli obrok, jer u toj Udruzi smatraju kako zbog pauze radni tjedan u Hrvatskoj nije 40 već 37,5 sati. Od ostalih važnijih zahtjeva izdvaja se i prijedlog da se tijekom otkaznog roka radnicima zabrani odlazak na bolovanje jer se time izbjegava prekid radnog odnosa.
"Poslodavci su naveli 17 razloga zbog kojih radnicima ne mogu dati otkaz te traže da se oni promijene. Dosad smo se sastali dva puta i iznijeli međusobne prijedloge za promjene", kaže predsjednica Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Ana Knežević te dodaje kako su HUP upozorili na činjenicu da neplaćenu pauzu imaju države u kojima je radni tjedan bitno kraći od hrvatskog.
Poslodavci predlažu da se iznos otpremnina i duljina otkaznog roka uklone iz zakona i reguliraju kolektivnim ugovorima. Na taj bi ih način u stvari izbjegli, jer veliki dio tvrtki iz privatnog sektora ni nema potpisane kolektivne ugovore. U slučaju da se ta prava ipak zadrže, HUP predlaže da se pravo na otpremninu stječe nakon četiri godine uzastopnog rada kod poslodavca, a ne nakon dvije kao sada.
U spornim pitanjima je rad na određeno vrijeme koji bi trebao iznositi najmanje godinu, a najviše dvije. Sada je rad na određeno ograničen na tri godine, no Ana Knežević kaže da je problem to što tvrtke produljuju ugovore mjesec po mjesec, pa radnici nemaju ni minimum sigurnosti. Inače, osam od 10 novozaposlenih radnika dobiva ugovor na određeno. Razlog tomu je, tvrde poslodavci, to što im je Zakon uveo niz ograda kada su u pitanju otkazi stalno zaposlenim radnicima. Kada bi dobili mogućnost fleksibilnijeg otpuštanja, tvrtke bi se lakše odlučile i na zapošljavanje radnika, piše Večernji list.
Pritisak na Vladu