Nemoguće je, upozorio je Petar Lovrić, biti poduzetnik i pratiti zakone kad ih se donosi 350 u godini.
Vlada mora bez odgode krenuti s reformama, a uvođenje mjerljivosti odgovornosti svakog pojedinca u državnoj administraciji mogao bi biti prvi korak, složili su se poslodavci na panel raspravi organiziranoj jučer u sklopu predstavljanja HUP Skora.
Takav prijedlog iznijela je Maša Smokrović, predsjednica HUP-Udruge zdravstvene njege, ističući da je model potrebno preslikati iz privatnog sektora, u kojem, što je posvjedočio poduzetnik Branko Roglić, takav pristup daje rezultat i smanjuje troškove, a bez manjih troškova, dodaje, nema ni rasta. "To može i administraciji donijeti uštede, ali to treba napraviti i na državnoj i na lokalnoj razini", napominje Roglić, zaključivši da, kao što privatni sektor radi na konkurentnosti, isto to mora činiti i javni sektor. Poslodavci su kroz diskusiju Vladi uputili i nekoliko konkretnih preporuka kojima može pomoći privatnom sektoru.
Nemoguće je, upozorio je Petar Lovrić iz Udruge malih i srednjih poduzetnika, biti poduzetnik i pratiti zakone kad ih se donosi 350 u godini. Preveliko je i parafiskalno opterećenje, čiji broj nameta nitko od sudionika nije znao, no slažu se da ono opterećuje gospodarstvo i čini ga nekonkurentnim. Lovrić pritom ukazuje i na potrebu bolje usklađenosti lokalnih, regionalnih i državnih opterećenja, jer najnovije smanjenje poreza na dohodak, primjerice, rezultira poplavom povećanja komunalnih i drugih lokalnih nameta čime gradovi i općine nadoknađuju odrezane prihode, ali i povećavaju troškove poslovanja poduzetnicima.
Rezultat je, ocjenjuje, da kapital u Hrvatskoj i dalje nije moguće oploditi, zbog čega izostaju investicije i ulagači nas zaobilaze. Maša Smokrović upozorila je i na izražen problem nepripremljenosti propisa. Najnoviji takav slučaj je sa zakonom o zapošljavanju invalidnih osoba, kojemu se poslodavci ne protive, ali se on donosi bez da je poznato koliko je invalidnih osoba u Hrvatskoj...