Ministar Darko Horvat je zajedno s poduzetnicima, koji su ostvarili status korisnika potpore za ulaganje, temeljem Zakona o poticanju ulaganja u Ministarstvu poduzetništva i obrta predstavio ove projekte.
Ministar Horvat je ovom prigodom istaknuo: "Radi se o 17 projekata koji su ostvarili status korisnika potpore od početka srpnja do danas. Planirana ulaganja u okviru tih 17 projekata koji su ispunili uvjete iz Zakona o poticanja ulaganja ukupno iznose 343,6 milijuna kuna, uz predviđeno otvaranje 602 nova radna mjesta".
Najavio je kako će već idući utorak biti objavljen novi javni poziv namijenjen poduzetnicima, vrijedan više od 340 milijuna kuna.
„Dinamika potpisivanja ugovora i uvođenje novih projekata u poticajne mjere neće stati jer mi u Ministarstvu poduzetništva i obrta radit ćemo svoj posao sve do formiranja nove Vlade“, kazao je ministar Horvat.
Jednako tako ministar Darko Horvat je ovom prigodom dodijelio Odluke o financiranje poduzetnicima čiji su projekti ispunili uvjete javnih poziva Ministarstva poduzetništva i obrta, objavljenih u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. Radi se o šest projekata, koji su ostvarili više od 37,6 milijuna kuna bespovratnih sredstava iz fondova Europske unije.
Projekti za koje je donesena odluka o financiranju putem poziva Izgradnja proizvodnih kapaciteta i ulaganje u opremu, a koji je objavljen u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., potaknut će ulaganja u ukupnom iznosu većem od 110 milijuna kuna te omogućiti otvaranje 108 radnih mjesta.
Nazočni poduzetnici - korisnici potpora uglavnom su istaknuli kako će im one pomoći u povećanju konkurentnosti poslovanja, proširenju kapaciteta, a omogućit će i nova zapošljavanja.
Tako je Silvio Gotić iz tvrtke Kircek koja se bavi preradom drva i proizvodnjom dijelova za namještaj kazao je kako je njihova investicija u proširenje proizvodnih kapaciteta vrijedna 8,5 milijuna kuna, a dobili su potporu od 3,5 milijuna kuna. Planiraju u prvoj fazi povećati broj radnih mjesta za 15 djelatnika, a dugoročno i više. Izvoze gotovo cjelokupnu proizvodnju.
Jedan od dobitnika potpora je i prehrambeno-prerađivačka tvrtka Kanaan iz Donjeg Miholjca. Vrijednost projekta ulaganja u tehnološka poboljšanja u procesu proizvodnje čipsa iznosi nešto više od 16 milijuna kuna, a maksimalni intenzitet potpore je 5,5 milijuna kuna. Projekt je, kako su naveli, nastavak ulaganja u modernu tehnologiju u svrhu povećanja proizvodnih kapaciteta i smanjenja troškova proizvodnje.