NAJVIŠE U GRADITELJSTVU

Prošle godine na radu poginulo 38 osoba

Prošle godine u Hrvatskoj je na radu smrtno stradalo 38 osoba, a 1.493 radnika su teško ozlijeđena, upozoreno je na današnjoj zajedničkoj sjednici Nacionalnog vijeća za zaštitu na radu i Gospodarsko-socijalnog vijeća (GSV) u povodu Nacionalnog dana zaštite na radu koji će se obilježiti u utorak, 28. travnja.

Inspektori rada u Državnom inspektoratu lani su obavili ukupno 14.636 nadzora na području zaštite na radu, a od toga je 1.495 nadzora obavljeno u povodu smrtnih, teških i skupnih ozljeda na radu te profesionalnih bolesti, rekla je potpredsjednica vlade Jadranka Kosor.

Na osnovu utvrđenih prekršaja inspektori su naplatili 153 novčane kazne, podnijeli 2.687 zahtjeva za pokretanje prekršajnih postupaka zbog 5.588 počinjenih prekršaja, te podnijeli 75 kaznenih prijava protiv 106 osoba.

Ti podaci pokazuju da napori svih mjerodavnih institucija i socijalnih partnera na unapređenju zaštite na radu nisu dostatni, pa treba pojačati kontrolne i represivne funkcije inspektora, uz pooštravanje prekršajne i kaznene politike sudova u slučajevima ponovljenog kršenja propisa iz zaštite zdravlja i sigurnosti na radu, kazala je potpredsjednica vlade.

Predsjednik GSV-a Damir Jakuš ustvrdio je da 25.000 evidentiranih povreda na radu u godinu dana zapravo ne pokazuje pravo stanje budući da mnogi radnici nisu ni prijavili povrede jer se boje ili ne znaju svoja prava.

Osim toga, radnik kojem priznaju povredu te zbog toga postane invalid rada više se ne može vratiti na posao, upozorio je Jakuš dodavši kako bi se ljudima s preostalom radnom sposobnošću trebalo pomoći kroz edukaciju i pronalaženje odgovarajućeg radnog mjesta da se vrate u svijet rada i ne budu samo na teret društvu.

Hrvatska još uvijek nema dovoljno inspektora rada jer je trenutno zaposleno 270 inspektora, od čega 116 na području sigurnosti i zdravlja na radu, a trebalo bi ih biti više od 300, istaknuo je načelnik Odjela zaštite na radu u Državnom inspektoratu Nenad Puljić.

Od lanjskih 38 smrtnih slučajeva na radu svu su bili muškarci, a 22 poginula bila su zaposlena u graditeljstvu, koje i inače svake godine bilježi više od polovice poginulih na radu.

Ove je godine dosad zabilježeno devetero smrtno stradalih, od čega sedmero radnika i dvoje korisnika usluga kod poslodavaca.

Ravnateljica Hrvatskog zavoda za medicinu rada Marija Zavalić napomenula je kako je tijekom 2008. evidentirano 189 osoba oboljelih od profesionalnih bolesti, koje nastaju kao posljedica izravnog djelovanja štetnosti radnog mjesta.

Od toga najviše ih je oboljelo zbog rada s azbestom te u šumarstvu, kao posljedica rada motornom pilom, a čak 40 posto oboljelih bilo je ispod 50 godina starosti.

Utorak, 28.04.2009. / Hina