HAK-ovi špijuni utvrdili su da je od 122 provjeravana radnika, njih 22 lažiralo adrese kako bi dobili dodatak na plaću.
Interna kontrola Hrvatskog autokluba (HAK) polugodišnjom je istragom utvrdila daje od 122 radnika koji su imali prijavljeno prebivalište izvan mjesta rada, njih 22 lažiralo adrese kako bi dobivali dodatak na plaću, priopćeno je jučer iz HAK-a.
Kršenje ljudskih prava ili ne?
Istraga je pobudila velik interes javnosti jer su se zaposlenici žalili da ih iz HAK-a zbog toga uhode, snimaju, pa čak i ucjenjuju, čime im krše ljudska prava i pravo na privatnost. U HAK-u su jučer potvrdili da je provjera adrese za 122 od 254 zaposlenika obavljana i na temelju "terenske provjere i fotodokumentacije", čime su zapravo priznali da su uhodili vlastite radnike. No, u HAK-u i dalje tvrde da je sve u skladu sa zakonom i pravilnicima.
- Prema dva odvojena pravna mišljenja, kontrolom nije vrijeđana privatnost osoba. Ispitivala se pojava, a ne pojedinci, i to uvidom u HAK-ove podatke te terenskom provjerom dolaska radnika s prijavljene adrese na posao.
Razgovori s radnicima
S manjim dijelom radnika obavljeni su razgovori, višekratna provjera, te je prikupljena i fotodokumentacija. Provedena je i dodatna provjera u policiji - priopćili su iz HAK-a.
Tvrtka priznala špijuniranje zaposlenih