JAVNA OBJAVA

Seksualno uznemiravanje nije mobing, gore je od toga

Poslodavac mora, po članku 130. Zakona o radu, imenovati povjerenika za zaštitu dostojanstva radnika, što mnogi još nisu učinili.

Postoje poslodavci koji stvaranjem neprijateljskog okruženja na radnome mjestu nastoje navesti radnika da ode.Svaka četvrta žena u Hrvatskoj iskusila je ili svjedočila nekom od oblika spolne diskriminacije na radnome mjestu. Čak je 37,5% žena bilo izloženo nekom od neželjenih oblika ponašanja, od toga 10,7% najtežim oblicima spolne diskriminacije. Njih 36,6% takvom je ponašanju svjedočilo.

U krizi još gore
Sindikalni su to podaci do kojih se došlo u zajedničkom istraživanju s Uredom pravobraniteljice za ravnopravnost spolova na temelju odgovora 1600 žena. Kriza povećava ugroženost žena na poslu. Više od 90% novozaposlenih radi na određeno vrijeme, istaknula je Jasna A. Petrović, koordinatorica ženskih sindikalnih grupa, koje su uoči Međunarodnog dana žena pokrenule izradu Vodiča za zaštitu dostojanstva žena na radnome mjestu. Vodič je namijenjen sindikalistima i sindikalnim pravnicima, kako bi znali prepoznati spolnu diskriminaciju i što poduzeti kad se dogodi. No to je samo početak.

– Ovo je samo prva etapa, želimo napraviti pravilnik, odnosno kolektivni naputak o tome na koji se način treba raditi sa žrtvom – najavljuje Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.

Obilježit će tvrtke
Poslodavac mora, po članku 130. Zakona o radu, imenovati povjerenika za zaštitu dostojanstva radnika, što mnogi još nisu učinili.

– Nema tjedna da nam se netko ne javi zbog uznemiravanja na radnome mjestu. Postoje poslodavci koji stvaranjem neprijateljskog okruženja na radnome mjestu nastoje navesti radnika da ode. Na županijskom sudu trenutačno je 30 postupaka diskriminacije, od toga 26 na području rada – navela je sindikalna pravnica Katarina Perković, predsjednica Koordinacije žena HUS-a. Krešimir Sever (NHS) ističe da takve tvrtke treba javno obilježiti.

Petak, 09.03.2012. / Romana Kovačević Barišić, vecernji.hr