Sezonski poslovi u punom jeku. Zaštitite se na vrijeme i saznajte svoja prava

Sezonski poslovi u punom jeku. Zaštitite se na vrijeme i saznajte svoja prava

Sezonski poslovi već su krenuli. Nije ni početak ožujka, a već je objavljeno na tisuće oglasa brojnih poslodavaca koji su u potrazi za radnicima u različitim industrijama tijekom sezone.

Kako smo ranije pisali, najveća potražnja i ove godine dolazi iz sektora ugostiteljstva, gdje se najviše traže sezonski poslovi poput konobara, kuhara, pomoćnog osoblja, sobara, kao i recepcionera.


Osim navedenih, sezonske poslove nude i turističke agencije, hoteli te brojne trgovine u turističkim središtima.

Sezonski poslovi kao dodatan izvor prihoda

Sezonski poslovi, odnosno radnici na sezonskim poslovima, kralježnica su bogate turističke ponude u Hrvatskoj koja, podsjetimo, od turizma i živi.

No, iako pružaju sjajnu priliku za zapošljavanje velikog broja ljudi i služe kao dodatan izvor prihoda, sezonski poslovi su nestabilni.

Upravo zbog toga sezonski su radnici jedna od najosjetljivijih skupina na cijelom tržištu rada.

Naime, brojni radnici ne znaju koja su njihova prava te kako se pravno gledano postaviti u različitim situacijama.

Sezonski poslovi, prava

Sezonski poslovi i ugovori

Prije svega, poslodavac može, za posao koji se pretežno obavlja sezonski, s radnikom sklopiti ugovor o radu za stalne sezonske poslove, stoji u Članku 16. Zakona o radu (NN 93/14, 151/22).

Pritom se ugovor o radu za stalne sezonske poslove može sklopiti na neodređeno i na određeno vrijeme.

Stalni sezonac

No, valja istaknuti da je u ovoj godini Hrvatski zavod za zapošljavanje osvježio kriterije za dodjelu potpore za zapošljavanje i omogućio korištenje potpore za zapošljavanje na neodređeno za radnike koji su kod istog poslodavca već radili kao stalni sezonci.

To pak znači da, prema izmijenjenim uvjetima HZZ-ove mjere Stalni sezonac, a koja je donesena na Upravnom vijeću 11. listopada prošle godine; pravo na navedenu mjeru nemaju one osobe koje je do sada nisu koristile.

Konkretnije, čak i ako poslodavci to zatraže, više ne mogu prijaviti u program nikoga tko prije nije bio Stalni sezonac.

Prava radnika na sezoni

Sezonski poslovi: definicija po Zakonu

Nadalje, Zakon o radu jasno definira sezonski posao kao takav, opisujući ga kao “posao čiji se opseg i intenzitet privremeno povećavaju u skladu s povećanjem intenziteta poslovnih aktivnosti određenih djelatnosti koje ovise o izmjeni godišnjih doba”.

I to na način da je u određenim godišnjim razdobljima, koja tijekom kalendarske godine mogu trajati ukupno najduže devet mjeseci, povećana potreba za njegovim obavljanjem, a u drugim se razdobljima smanjuje ili nestaje u potpunosti.

Znajte svoja prava

Ako poslodavac s vama sklopi ugovor o radu na određeno vrijeme za obavljanje stalnih sezonskih poslova, morate znati da je onda poslodavac dužan u ugovorenom roku ponuditi vam sklapanje ugovora o radu za obavljanje poslova u idućoj sezoni.

Osim toga, poslodavac je u tom slučaju obveznik prijave na produženo mirovinsko osiguranje, obveznik doprinosa i obveznik obračunavanja i plaćanja doprinosa nakon prestanka toga ugovora tijekom privremenog prekida u obavljanju posla.

Treba istaknuti da vam poslodavac nije dužan uplaćivati za mirovinsko osiguranje, kao ni za doprinose, nakon prestanka ugovora te tijekom privremenog prekida u obavljanju posla, ako je, na zahtjev vas kao radnika, s vama o tome sklopio pisani sporazum.

Što potpisujete na sezoni?

Posebno naglašavamo sljedeće: ako neopravdano odbijete ponudu za sklapanje ugovora o radu u idućoj sezoni, poslodavac ima pravo od vas kao radnika tražiti povrat sredstava za uplaćene doprinose, ako ih je uplaćivao, stoji u Zakonu.

Pritom se pod neopravdanim odbijanjem ponude za sklapanje ugovora o radu u idućoj sezoni smatra odbijanje ponude za sklapanje ugovora o radu u kojoj je opseg prava i obveza jednak ili veći u odnosu na prethodno sklopljen ugovor o radu.

Sezonski poslovi i odmor

Ako radite sezonski posao koji se obavlja u dva navrata tijekom radnog dana znajte da vam je poslodavac dužan osigurati pravo na dnevni odmor u trajanju od najmanje osam sati neprekidno.

Ako planirate ove godine radite sezonski posao savjetujemo vam da se prije svega dobro informirate te provjerite sve informacije.

Ako pritom imate i najmanje sumnje ili dvojbe glede ugovora za sezonski posao - konzultirajte se sa stručnjakom.

Ne morate za to izdvojite velike iznose, postoje brojne pravne klinike koje nude besplatnu pravnu pomoć.

Sretno!

Izvor fotografija: Canva, Pexels

LinkedIn

LinkedIn
Zapratite nas na LinkedIn-u
https://www.linkedin.com/company/posao-hr

Ponedjeljak, 24.02.2025. / posao.hr