Dinah Bennett, profesorica i direktorica Centra za poduzetničko učenje pri Sveučilištu Durham u Velikoj Britaniji je rekla da je socijalno umrežavanje jedna od najvažnijih komponenti ženskog poduzetništva.
'Hrvatska je na 28. mjestu po zastupljenosti žena u poduzetništvu od 32 zemlje koje su uključene u međunarodni projekt GEM kojim se mjeri poduzetnička aktivnost' rekla je Slavica Singer predsjednica Upravnog vijeća Centra za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva (CEPOR) u ponedjeljak u Zagrebu na okruglom stolu pod nazivom 'Žensko poduzetništvo-neiskorišteni ekonomski potencijal'. Singer je istaknula da se u Hrvatskoj dva i pol puta više muškaraca bavi poduzetništvom u odnosu na jednu ženu, dok je primjerice u SAD-u taj omjer jedan na prema 1,6. Iako svake godine 55 posto žena upiše fakultet i završi ih 58 posto u odnosu na muškarce, navodi Singer, ipak su muškarci zatupljeniji na visokim funkcijama. Navela je da su 77 posto direktora muškarci. Razlozi manje zastupljenosti žena u poduzetništvu leže, između ostalih, u tradicionalnim pogledima o ulozi žene u društvu kao i u otežanom pristupu financijskim resursima i nedovoljnim kontaktima, navodi Singer. Također je navela da je broj žena poduzetnica vrlo različit ovisno od regije do regije. Navela je da se u Istri puno više žena bavi poduzetništvom nego primjerice u istočnoj Hrvatskoj. 'Postoji političko neprepoznavanje da su poduzetnički aktivne žene važni generatori novog zapošljavanja i nove vrijednosti kao i da poduzetništvo žena spada u temeljna ljudska prava', kazala je Singer. No, istaknula je i da je žensko poduzetništvo zastupljeno kroz neke državne dokumente i to u dokumentu Strateški okvir za razvoj 2006-2013, Nacionalna politika za promicanje ravnopravnosti spolova 2006-2010., Zajednički memorandum o socijalnom uključivanju Republike Hrvatske 2007. i kroz Program poticanja malog i srednjeg poduzetništva 2008.-2013. Naglasila je i da je CEPOR bio angažiran od Ministarstva gospodarstva, rada i socijalne skrbi na izradi strategije ženskog poduzetništva koja je sada u proceduri 'Nadamo se da će to biti podloga za donošenje niza politika u sudjelovanju žena u poduzetništvu', rekla je Singer.
Dinah Bennett, profesorica i direktorica Centra za poduzetničko učenje pri Sveučilištu Durham u Velikoj Britaniji je rekla da su motivacija i odlučnost osnova svakog posla. Benett je 1999. godine pokrenula projekt 'Umrežene žene- WIN' čiji je osnovni cilj pokretanje i podrška ženskim poslovnim inicijativama na način da ih se integrira u postojeće poslovne mreže. Kroz WIN projekt kreirane su stotine novih radnih mjesta, a i Europska unija ga je prepoznala kao jednu od najboljih praksi u promociji ženskog poduzetništva. Benett je naglasila da se žene svugdje u svijetu suočavaju s mnogim problemima. Rekla je da je upravo socijalni kapital jedan od najvažnijih u poslovanju, te da je to upravo razlog zbog kojeg je pokrenula WIN projekt. Naglasila je da se bave problemima svih žena neovisno o njihovom stupnju znanja, dobi, materijalnoj situaciji i slično.
Marija Šola, predsjednica udruge 'Krug' i direktorica u Karlovačkoj banci rekla je da je u Hrvatskoj ipak napravljen mali pozitivni pomak u financiranju ženskog poduzetništva, te da žene poduzetnice mogu doći do financijskih sredstava kroz programe Ministarstva gospodarstva i Hrvatske banke za obnovu i razvitak. Naglasila je i da je najsretnija okolnost u bavljenju poduzetništvom kada se muž i žena zajedno u istom poslu.
Singer: Hrvatska na dnu po zastupljenosti žena u poduzetništvu
Utorak, 24.11.2009. / Iva Kekez, vjesnik.com