Spajanje blagdana: u lipnju s tri dana godišnjeg devet dana odmora

Od 14 dana državnih praznika u 2011., čak ih pet pada u subotu ili nedjelju. Tko želi 'podebljati' praznični dopust, neka ostavi malo veću rezervu neiskorištenih dana godišnjeg odmora.

Sljedeća godina izrazito je 'mršava' blagdanima koji padaju u radne dane, tako da je i manje prilike nego prijašnjih godina za spajanje blagdana i radnih dana. Od 14 dana državnih praznika u 2011., čak ih pet pada u subotu ili nedjelju. Preostalih devet dana blagdana porazbacanih po mjesecima ipak daje priliku za spajanje s radnim danima, ali uz korištenje više dana godišnjeg odmora. Tko može, neka si za 2011. godinu ostavi malo veću rezervu neiskorištenih dana godišnjeg odmora.

Nakon ovog Božića, koji pada u subotu i nedjelju, i Nova godina, 1. siječnja, opet je u subotu, pa ništa od produljenog vikenda. Prva prilika za dulji odmor stiže 6. siječnja na Sveta tri kralja, koji pada u četvrtak. Tada, uz četiri dana godišnjeg, odmor može trajati devet dana - od 1. do 9. siječnja. Isto je i za Uskrs (nedjelja i ponedjeljak, 24. i 25. travnja), kada se također uz četiri dana godišnjeg može odmarati devet dana. U lipnju su se sva tri blagdana zgusnula u jednom tjednu. Dan antifašističke borbe 22. lipnja, pada u srijedu, Tijelovo 23. lipnja u četvrtak, a nakon radnog petka, Dan državnosti 25. lipnja pada u subotu. Tada radnici imaju dvije mogućnosti - devet dana odmora s tri dana godišnjeg (od 18. do 26. lipnja) ili čak pet dana odmora uz samo jedan dan godišnjeg - od 22. do 26. lipnja.

Sve do kolovoza nema blagdana, a taj će mjesec biti bolji nego prijašnjih godina. Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, 5. kolovoza, pada u petak, pa je to prilika za trodnevni produljeni vikend. Tko želi više odmora, morat će uzeti četiri dana godišnjeg da bi se odmarao devet dana - od 30. srpnja do 7. kolovoza. Isto se ponavlja i za Veliku Gospu, 15. kolovoza, koja pada u ponedjeljak.

Sljedeći blagdan Dan neovisnosti, 8. listopada, pada u subotu, ali zato Svi sveti 1. studenoga padaju u utorak, što nudi razne kombinacije. S četiri dana godišnjeg može se odmarati devet dana - od 29. listopada do 6. studenoga, ili s tri dana godišnjeg dobiva se šest dana odmora - od 1. do 6. studenoga.
Sljedeći prosinac je darežljiviji od ovog. Božić pada u nedjelju i ponedjeljak, pa se uz četiri dana godišnjeg može odmarati devet dana - od 24. prosinca do 1. siječnja 2012. godine. Ako se u dane odmora uključi i Sveta tri kralja, 6. siječnja 2012. godine (petak), s osam dana godišnjeg odmarati se može čak 16 dana - od 24. prosinca do 8. siječnja 2012. godine.

I kod nas se zadnjih godina, kao i u razvijenim zemljama, uobičajilo spajanje blagdana i radnih dana.»Važno je da se radnik odmori, jer će odmoren biti produktivniji na poslu. Poslodavac za te spojene dane nema nikakav gubitak niti radnicima išta daruje, jer oni te dane odrade subotom, koriste godišnji odmor ili slobodne dane koje su skupili prekovremenim radom«, ističe predsjednik NHS-a Krešimir Sever.

Bernard Jakelić, zamjenik glavnog direktora HUP-a, kaže da je uobičajena praksa da velike tvrtke u godišnjim planovima godišnjih odmora već uračunaju i spajanje blagdana s radnim danima. »U malim i srednjim tvrtkama spajanje blagdana koristi se u manjoj mjeri, ovisno o djelatnosti i poslovima. Praksa spajanja blagdana zapravo se svodi na državna i javna poduzeća, koja bi, upravo suprotno, trebala raditi više nego privatni sektor«, smatra Jakelić.

U velikim sustavima, dodaje Jakelić, poslodavci spajanjem blagdana štede, jer je zaustavljanje i pokretanje proizvodnje skuplje od spajanja blagdana. Tko god spaja blagdane, nastoji racionalizirati troškove, a i poslodavcima je u interesu da se radnici odmore, pogotovo oni koji rade na teškim, fizičkim poslovima.

Božić 2012. i Nova 2013. sljedeća odlična prilika za spajanje
Prestupna 2012. godina skida 'lošu karmu' prethodnice. Od 14 dana državnih blagdana, čak ih 10 (bez Tijelova) pada u tijeku tjedna, pa će biti obilje prilika za spajanje blagdana i radnih dana. Uz Uskrs, samo Nova godina i Dan pobjede i domovinske zahvalnosti padaju u nedjelju. Manje-više dobar lipanj daje nam četiri dana odmora za blagdane - od petka 22. lipnja do ponedjeljka 25. lipnja u komadu. Za razliku od ovogodišnjeg 'mršavog' Božića i nešto boljeg u 2011. godini, Božić 2012. godine pada u utorak i srijedu, pa se uz tri dana godišnjeg možete odmarati devet dana, a spojite li i Novu godinu, 1. siječnja 2013. godine (pada u utorak), uz sedam dana godišnjeg, odmor će trajati od 22. prosinca 2012. do 6. siječnja 2013. godine ili čak 16 dana!

Kalendar blagdana u 2011. godini:
1. siječnja - Nova godina (subota)
6. siječnja - Sveta tri kralja (četvrtak)
24. i 25. travnja - Uskrs i Uskrsni ponedjeljak
1. svibnja - Praznik rada (nedjelja)
22. lipnja - Dan antifašističke borbe (srijeda)
23. lipnja - Tijelovo (četvrtak)
25. lipnja - Dan državnosti (subota)
5. kolovoza - Dan pobjede i domovinske zahvalnosti (petak)
15. kolovoza - Velika Gospa (ponedjeljak)
8. listopada - Dan neovisnosti (subota)
1. studenoga - Svi sveti (utorak)
25. i 26. prosinca - božićni blagdani (nedjelja i ponedjeljak)

Ponedjeljak, 20.12.2010. / Ljubinka Marković, vjesnik.com