Hrvatske tvrtke

Štite podatke uglavnom od vlastitih zaposlenika

Tvrtke premalo ulažu u informacijsko-tehnološku sigurnost. Više od polovice tvrtki pozornosti posvećuje zaštiti od interne prijevare, dakle, štite se od vlastitih zaposlenika i njihovih manipulacija podacima, a zanemaruju stvarne povrede sigurnosti.

Inicijative za smanjenje troškova za informacijske tehnologije u proteklih su godinu dana u hrvatskim tvrtkama najviše utjecale na odluke o razvoju informacijsko-tehnoloških odjela. Uprave u tvrtkama ne posvećuju dovoljno pozornosti privatnosti podataka iako u velikom postotku zajednički s IT-menadžerima donose odluke o informacijsko-tehnološkim projektima.

Samo jedan do tri posto budžeta namijenjenog informacijsko-tehnološkim odjelima u hrvatskim tvrtkama troši se na informacijsku sigurnost, pokazuje istraživanje konzultantsko-revizorske tvrtke Deloitte »Uravnoteženost poslovnih i IT-odjela«.

Smanjenje troškova za informacijske tehnologije prisutno je i u ostatku Europe. Postoje, međutim, znatne razlike među regijama u svijetu, što je vjerojatno odraz različitog utjecaja ekonomske krize na pojedinu zemlju. Tako na odluke u vezi IT-a u Sjevernoj i Južnoj Americi najviše utječu fluktuiranja u cijeni tehnologije, dok u azijskoj regiji pojava novih tehnologija igra veću ulogu nego drugdje.

»Istraživanje je ukazalo na učestalu praksu tvrtki da odluke o IT-u ne donose sustavno. Čak tri od pet ispitanika na globalnoj razini ističe da se na sastancima uprave nikad ne raspravlja o odlukama vezanim uz IT. U Hrvatskoj je situacija nešto bolja pa polovica ispitanika ističe da uprava odlučuje o razvoju IT-odjela zajedno s IT-menadžerima«, ističe Ivica Perica, menadžer u Odjelu za upravljanje rizicima u Deloitteu.

Kada je riječ o informacijskoj sigurnosti, više od polovice ispitanika najviše pozornosti posvećuje zaštiti od interne prijevare, dakle, štite se od vlastitih zaposlenika, odnosno, njihovih manipulacija podacima. Tu su najskeptičniji ispitanici iz Europe, no primjetan je nedostatak svijesti o stvarnom broju povreda sigurnosti i ozbiljnosti te prijetnje.

Budžeti alocirani za IT-sigurnost i dalje zaostaju za stvarnim razmjerima prijetnji koje postaju sve kompleksnije, baš kao što se usložnjavaju i regulatorni zahtjevi. Oko 45 posto ispitanika u Hrvatskoj prihvaća outsourcing, izdvajanje, IT-usluga, dok je u svijetu taj trend prošireniji, jer se izdvajanjem koristi 60 posto tvrtki.

Prvi put i hrvatske tvrtke
U ovogodišnjem Deloitteovu istraživanju sudjelovalo je više od 1800 ispitanika iz 28 zemalja. To je prva godina da su istraživanjem obuhvaćene i hrvatske tvrtke, s udjelom od 4,4 posto u ukupnom broju kompanija. U istraživanju su sudjelovale tvrtke iz financijskog sektora, proizvodnje, robe široke potrošnje, tehnologije, farmaceutike, javnog sektora, transporta, telekomunikacija, energetike, automobilske industrije i nekretnina.

Petak, 16.10.2009. / Tomislav Grdić, vjesnik.hr