Proračuni svih lokalnih jedinica kreću se između 27 i 28 milijardi kuna, uključujući i najveći Grad Zagreb, od čega je lani od poreza na dohodak naplaćeno 14 milijardi kuna.
Ministarstvo financija pokrenulo je postupak izmjene četiriju poreznih zakona kojima će se zaokružiti porezne promjene koje će se primjenjivati od siječnja 2021. godine, radi se o smanjenju stopa poreza na dohodak i dobit te promjenama u sustavu PDV-a i fiskalizacije. Neće se mijenjati Zakon o porezu na promet nekretninama te će kupci stanova i nadalje plaćati tri posto poreza na promet nekretnina. Ukidanje tog poreza obećao je HDZ u svom izbornom programu, bilo je govora da će porez biti ukinut već od 2021. godine, no u Ministarstvu financija kažu da ta promjena trenutačno nije u planu. Bio bi to zacijelo prevelik zalogaj s obzirom na to da je taj porez prihod gradova i općina koji su na njemu lani prikupili 1,1 milijardu kuna, piše Večernji list.
Lokalne vlasti procjenjuju da će im smanjenje stopa poreza na dohodak s 24 na 20 za srednje plaće, s 36 na 30 posto za visoke plaće te s 12 na 10 posto za mirovine i ostale paušalne obveznike (iznajmljivače apartmana i stanova, primjerice) izbiti iz ruku dvije milijarde kuna prihoda. Taj bi im gubitak država trebala refundirati kroz drugačiji sustav raspodjele, no to je pitanje odnosa centralne i lokalne države koje će se rješavati iza zatvorenih vrata.
Proračuni svih lokalnih jedinica kreću se između 27 i 28 milijardi kuna, uključujući i najveći Grad Zagreb, od čega je lani od poreza na dohodak naplaćeno 14 milijardi kuna. Građanima je zanimljivije kako će se smanjenje poreznih stopa odraziti na njihova primanja, a računica pokazuje da se smanjenje poreza neće osjetiti na nižim plaćama te u obiteljima koje imaju više djece jer te skupine građana ni sada ne plaćaju porez na dohodak. Hrvatska ima širok krug izuzeća u sustavu poreza na dohodak tako da porez uopće ne plaća velika većina umirovljenika te više od polovice zaposlenih, dok su porezne obaveze roditelja s dvoje i više djece bitno niže u odnosu na obaveze zaposlenih samaca, odnosno radnika koji nemaju pravo za olakšice za uzdržavane članove obitelji.
Simulacija na primjeru Zagreba pokazuje da će osoba koja zarađuje oko 7000 kuna bruto ili nešto više od 5100 kuna neto dobiti 56 kuna povišice, osoba sličnih primanja koja ima dvoje uzdržavane djece ne plaća porez pa ne može očekivati povećanje s te osnove. Kod bruto plaća od 15 tisuća kuna povišica za samca u Zagrebu će biti 377 kuna, a zaposlene osobe s dvoje djece 177 kuna jer takav radnik već sada na ruke prima 1200 kuna više od samca. Visoke plaće od 30 tisuća kuna porast će više od 700 kuna za osobu s dva uzdržavana člana obitelji te više od 900 kuna za samca...
Ostatak vijesti pročitajte na linku.